Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("pivot center") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

  ... diger entiriler (1) ...
 • 0
  +0
  -0

  beş numara basketboldaki pota altı pozisyonudur ve 5 numara pozisyonunda oynayan oyunculara pivot denir. genellikle uzun boylu olurlar, hatta takımın en uzun boylu oyuncuları olurlar. ribaund alanında takımın yükünü çekerler ve yaptıkları bloklar ile de pota altını korurlar ve çaydırıcı bir savunma tehditi oluştururlar. genel olarak pivotların uzak mesafe ve serbest atış çizgisindeki şut yüzdeleri düşük olur ve üçlük şut pek kullanmazlar ama alışılmışın dışında yüksek yüzde ile serbest atış atan uzunlar da mevcuttur. çembere yakın mesafede topla buluştuklarında çok etkili olan pivotlar yüzü dönük veya sırtı dönük oyunlarla sayıya gitmektedirler.

  (bkz: kareem abdul-jabbar), (bkz: hakeem olajuwon) ve (bkz: shaquille o’neal) nba’deki en etkili pivotlara örnektir. yine aynı dönemde karşı karşıya gelen nba efsanelerinden (bkz: wilt chamberlain) ve (bkz: bill russell) da unutulmaz pivotlardandır. aktif basketbol oyuncuları arasında ise (bkz: dwight howard)’ı örnek olarak gösterebiliriz. türk pivotlara örnek verecek olursak (bkz: tamer oyguç) ve (bkz: mehmet okur) aktif oyunculardan ise (bkz: ömer aşık) aklımıza gelen ilk isimler olur.

  nba’de bu sene maç başına en çok ribaund alan oyuncu los angeles clippers’ın pivotu (bkz: deandre jordan) oldu. jordan maç başına aldığı 15 ribaund ile bu alanda lider durumda.

  1 deandre dallas'a gitti bu sene. - shirok 18 Ocak 2019 15:09
 • ... diger entiriler (1) ...