bugün
yenile

  Asosyal Sözlük Kullanıcı Sözleşmesi

  Asosyal Sözlük (sözleşmenin devamında “site” olarak bahsedilecektir) kayıtlı ve yazmaya hak kazanmış kullanıcılarının yazdığı içerikleri servis eden bir içerik sağlayıcısıdır.

  Siteye kayıt olan kullanıcılar işbu kullanıcı sözleşmesini ve sözlük formatında yer alan sözlük kurallarını okuduğunu ve uyacağını kabul etmiş sayılır. Ayrıca sözleşme veya kurallar duyuru yapılmaksızın ve tek taraflı olarak değiştirilebilir. Kullanıcı bu değişiklikleri de kabul etmiş sayılacaktır. Bu nedenle kullanıcıların sözleşme metnini belirli aralıklarla kontrol etmesini öneririz.

  TANIMLAR

  1-) Sitede kullanıcılar tarafından yayınlanan içerikler iki kategoriye ayrılır: entiri ve yorum (Yazının devamında içerik olarak bahsedilecektir). Entiriler; bir başlık altında toplanmış, o başlıkla ilgili olması beklenen, yazarlar tarafından paylaşılan içeriklerdir. Bir başlığın ilk entirisi hariç olmak üzere entiriler; yazı, link veya resim formunda olabilirler. Başlığın ilk entirisinin tanımlayıcı ve bilgilendirici olması beklenmektedir. Yorumlar; bir entirinin altında yer alan, o entiriye cevaben paylaşılan yazılardır. Kullanıcı; içerik sahibi olan gerçek veya tüzel kişidir.

  KULLANICI OLMA ŞARTI

  2-) Kullanıcı olmak için üyelik işlemleri yapılırken belirtilen telefon numarasına gönderilen aktivasyon kodunun girilmesi gerekmektedir. Kullanıcılar üye olurken verdiği kişisel bilgilerinin kendi bilgileri olduğunu, Asosyal Sözlük’ün verilen bilgilerin gerçeğe aykırılığı nedeniyle uğrayacağı zararları tazmin edeceğini beyan ve taahhüt ederler.
  2.a-) Kullanıcılar üye olurken  Aydınlatma Metni  ve  Açık Rıza Metnini  okuyup, onay verdikten sonra kayit islemi gerceklesir.

  İÇERİKTEN DOĞAN SORUMLULUK

  3-) İçeriklerin mülkiyeti ve tüm sorumluluğu içerik sahibi kullanıcıya aittir. Yazar istediği takdirde içeriklerini silebilir ya da değiştirebilir. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında suç teşkil eden bir içerik paylaşılması halinde hukukî ve cezaî tüm sorumluluk münhasıran içeriğin sahibi olan kullanıcıya aittir. Kullanıcılar diğer kullanıcıların haklarına tecavüz edecek nitelikte herhangi bir faaliyette bulunmayacağını taahhüt eder. Site yönetiminin suç teşkil eden içeriği silmesi, içerik sahibinin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Ayrıca kullanıcının işbu sözleşmeyi ihlal etmesi nedeniyle olayın hukuk alanına intikal ettirilmesi halinde site yönetiminin üyeye karşı kullanıcı sözleşmesine uyulmamasından dolayı tazminat talebinde bulunma hakkı saklıdır. Site yönetimi gerekli durumlarda: - içeriği silme, - içeriği değiştirme ve - kullanıcının hesabını silme haklarını elinde tutar.

  KULLANICI BİLGİLERİ

  4-) Yasal zorunluluğun söz konusu olması ve yetkili makamlar tarafından usulüne uygun olarak talep edilmesi halinde site yönetimi, kullanıcıların IP adreslerini ve bilgilerini ilgili makamlarla paylaşabilecektir.  Bunun dışında site yönetimi, yazarların kişisel bilgilerini hiçbir üçüncü kişi ile hiçbir durumda paylaşmayacağını taahhüt eder. Ancak Asosyal Sözlük’e yasadışı yoldan erişim sonucunda kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesi gibi olağandışı hallerde doğrudan ya da dolaylı herhangi bir zarara ilişkin sorumluluk kabul edilmeyecektir. Site yönetimi, kullanıcıların bilgilerini gizlilik politikası ve kullanıcı sözleşmesi hükümleri çerçevesinde, siteyi geliştirmek üzere kullanabilir, bir veritabanı üzerinde tasnif ederek muhafaza edebilir. Kullanıcı aksini bildirmediği sürece üyeliği sona erdiğinde de verilerin toplanmasına, Asosyal Sözlük tarafından kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder.

  HESAP GÜVENLİĞİ

  5-) Sözlük hesabının güvenliğine dair tüm sorumluluk kullanıcıya aittir. Kullanıcıların tahmin edilmesi zor bir şifre oluşturması, üçüncü kişilerle paylaşmaması, üçüncü kişilere ait web sitelerine ve/veya telefon uygulamalarına kullanıcı adı ve şifresini girmemesi, içeriklerde yer alan her linke girmemesi tavsiye olunur.

  İÇERİK PAYLAŞIMI

  6-) Sitede yayınlanan içerikler, içerik sahibi kullanıcıya aittir. Fakat sitede yayında olan içeriklerini internet üzerinde başka bir sitede daha yayınlaması halinde Asosyal Sözlük’e aktif link vermesi gerekmektedir. İşbu içerikler, içerik sahibi kullanıcı da belirtilmek suretiyle site yönetimi tarafından sosyal medya vb. araçlarla paylaşılabilir.

  SÖZLEŞMENİN SÜRESİ

  7-) İşbu kullanıcı sözleşmesi, kullanıcının siteye üye olduğu müddetçe yürürlükte kalacak, taraflar arasında hüküm ve sonuçlarını doğurmaya devam edecek, kullanıcının üyelikten ayrılması veya geçici ya da kalıcı olarak üyeliğinin durdurulması halinde sona ermiş sayılacaktır. Asosyal Sözlük, kullanıcıların işbu sözleşmeyi ya da sözlük formatında yer alan sözlük kurallarını ihlal etmeleri halinde sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilecektir.

  8-) Bu sözleşme toplam 8 maddeden oluşmaktadır. En son 15/07/2020 tarihinde güncellenmiştir.