bugün
 1. 11
  +
  -entiri.verilen_downvote
  hz. adem'in havva'dan önceki karısı olduğu söylenir. erkek karşısında ikinci planda olmayı kabul etmediği için cennetten kovulmuştur. insanlığın ilk feministi.
 2. 3
  +
  -entiri.verilen_downvote
  yahudilere göre ademin havvadan önceki karısı. ayruca blueneck in şarkısıdır.
 3. 5
  +
  -entiri.verilen_downvote
  bugün hakkında bayağı efsaneyi okudum. ilişkide hep adem'in üstte olmasına bozulup "az da ben üstte olayım" demesine adem "bana böyle yapacaksın dendi" diyip üstte kalmaya devam edince isyan etmiş. yaratıcının yasak adlarından birini söyleyip göğe yükselmiş. sonrasında havva yaratılmış. lilith topraktan havva ise adem'den yaratılmıştır. sonrası hoş kurgular. yeni doğan erkek çocuklarına musallat olduğu, cehennemde lucifer (o zamanlar samael'miş) beraber olup mazikeen'i doğurduğu efsaneleri var. ikincisi mantık hatası çünkü şeytan insanın yaratilip üstün tutulmasına isyan ettiği için lanetlendi. eğer lilith samael ile olamaz çünkü lilith yaratildiktan sonra samael lucifer oldu. ama yahudi bir arkadaş sen ne diyon amk diyip yanlışsa doğrusunu yeşillendirebilir.
 4. 2
  +
  -entiri.verilen_downvote
  iril iril melankoli akıyor entrylerinden. dertsizi dertlendirir, mutluyu umutzuzlaştırır. eline sağlık
  0iril iril melankolik olan hayatın ta kendisi olduğundan olsa gerek. :) - lilith 15.03.2016 00:07:34 |#2577385
 5. 3
  +
  -entiri.verilen_downvote
  supernatural dizisinde vardı bu isimde bi karakter . dünyanın sonunu getirecek , şeytanlar da dahil herkesin korktuğu bi yaratıktı ama rolü küçük bir kıza oynatmışlardı çok tatlıydı efenim. ayrıca mitlerde ademin ilk eşi olarakta geçer, ilk feministlerden adem'le bazı konularda anlaşamayıp kaçmış vs derler.
  1aynı zamanda kıyameti getirecek 66. mühür onun ölümüydü spn'de. - tutsaklik 03.04.2016 13:36:19 |#2596499
  0evet eski sezonlardandı ama kız çok tatlıydı , deanin hayalet hastalığına yakalandığı sahnede gördüğü halüsinasyonlarda falan yerim ya . - pasaliderler 03.04.2016 13:37:49 |#2596495
 6. 0
  +
  -entiri.verilen_downvote
  12. sezon onayı almış supernatural adlı yabancı dizide 2-5 sezonları arası oynamış kıyametin kopmasına yardım ve yataklık eden sevimli göz kamaştıran şeytan
 7. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  (bkz: güzel kitaplar insanın yaşamını güzelleştirir) çok güzel kitaplar okumuş. maşallah.
  0işin güzel yani, okunacak daha çok güzel kitap olmasında. :) teşekkür ederim. - lilith 21.05.2016 03:13:07 |#2477051
 8. 2
  +
  -entiri.verilen_downvote
  adem ile eşit şartlarda yaratıldığı söylenen(burada havva'ya göndermek yapanlar var. saçma biraz) ilk kadın. yaradılıştan sonra adem'in gerisinde kalmayı, isteklerini yerine getirmeye vs.. isyan ediyor. ''cinsel birliktelik sırasında neden hep ben altta kalıyorum'' dediğine dair şeyler söyleyenler de var. neyse işte isyan edip adem babalara gelince tanrı tarafından lanetleniyor. cehenneme sürgün. sonrasında şeytan'dan çocuğu oldu diyen var, yeni doğmuş ilk erkek çocuklarına musallat oluyor diyen var. tabii bunlar yahudi inancı, hristiyan miti falan. inanmak biraz zor. yine de gayet iyi ve örnek bir kurgusal karakter.
  0teşekkürler aris bey. yine o engin bilgilerinizi döktürmüşsünüz.. - obirtircik 08.01.2017 23:40:34 |#2475628
  0her zaman.. - aris velouchiotiss 08.01.2017 23:41:21 |#2479189
 9. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  ilk kadın olarak geçer hristiyanlık ve musevilik inanışına göre. şöyle ki bu abla, adem'le birlikte topraktan yaratılmış. ilk zamanlar her şey iyi giderken lilith ablaya adem batmaya başlamış. "ne bu cennet bahçelerinin hali, her işi ben mi yapacağım, azıcık sen de işin ucundan tut, seninle aynı haklara sahibim ben" diye carlamaya başlamış, ilişki sırasında "neden hep ben altta oluyorum?" diye sorun yaratmış, adem de alık alık ablaya bakınca "ay ben bu salakça yapamıcam" diyerek adem'i terk etmiş. adem çok üzülmüş, çok yıpranmış, rabbim nolur bana bir karı ver, ev le ne cem diye tutturduğu için tanrı da buna acıyarak, bari bu seferki isyankar olmasın, adem'e hizmet etmeden yaşayamayan bir şey olsun diye kaburgasından havva'yı yaratmış. işte sonra lilith gitmiş şeytanla yatmış (bad boy fantezisi) bi sürü şeytancık doğurmuş, sonra melekler gitmiş bunun çocuklarını boğmuş bu da çıldırmış, insanların bebelerine musallat olmuş vs. yani aslında amaç itaatkar, kadının yaradılışının tek amacı erkeğe hizmet etmek diye kadınları koşullandırmak. hatta ortaçağda hristiyanlara bir ara, kadın zinhar üstte olmayacak, adamın altında kalacak yoksa aforoz ederiz haa diye baskı da yapılmış kiliseler tarafından. işsiz manyaklar. tabii günümüzde artık lilith, feministler arasında çok popi, sevilen bir figür. özgür kadının sembolü. o artık ideal kadının ta kendisi vs.
 10. 0
  +
  -entiri.verilen_downvote
  t: hile dizisinde handenur ilkay'ın canlandırdığı karakter. şuradaki eşcinsel öpüşme sahnesiyle epey dikkat çekmişti geçtiğimiz sene; link (bkz: bu kadar gündem olacak ne vardı)
 11. 0
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Dungeons & dragons evreninde bir tür seçilmiş hatun (erkekte olabilir bazı durumlarda ama nadirdir) buradan okunup anlaşılabilir. https://dungeons.fandom.com/wiki/Lilith_(Dungeons_%26_Dragons)