Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("şavşat") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

  ... diger entiriler (4) ...
 • 0
  +1
  -1

  küçük bir ilçedir kendisi. şavşat adı gürcüce şavşetiden gelir.
  i̇çinde çok çeşit insan barındırır ve genel olarak oradakilerin söylemine göre "memur şehridir"
  bir kaç tane skandalı bulunmakta ama genel olarak bakınca huzurlu ve güvenilir bir yerdir.
  tamamını 15-20 dk da gezebilirsiniz.
  bol yeşillik bulunduran ve pek çok köyünde tarihi yerler bulunan bir yerdir.
  2015 yılında cittaslow (sakin şehir) unvanını almıştır.

  tarihi geçmişi;
  --- spoiler ---
  tarih kaynaklarına göre şavşat civarında m.ö.900-650 yılları arasında urartu ve kimer kabileleri yaşamışlardır. bölge daha sonraları sırasıyla saka türklerinin, romalıların ve sasanilerin elinde kalmıştır.
   
  yavuz sultan selim’in trabzon valiliği sırasında rize i̇linin osmanlı topraklarına katıldığı zaman şimdi batum yakınlarındaki gönye kasabası da kendiliğinden teslim olmuştur. sultan selim trabzon’a döndükten sonra artvin beyleri kendilerinin de korunmasını istemişlerdir. bunun üzerine yapılan ikinci seferde artvin, ardanuç, şavşat ve borçka çevreleri osmanlı topraklarına katılmış beylerine yarı beylik verilmiştir. yavuz sultan selim’in trabzon’dan ayrılması üzerine şavşat, ardanuç, oltu, tortum ve artvin yeniden osmanlı devletinden ayrılmışlardır. fethedilen bölgemiz (gürcistan vilayeti ) adlı idari bölümü için alınmış ve artvin, şavşat, ardanuç birer sancak haline getirilmiştir.
   
  birinci dünya savaşının başlaması ve osmanlı hükümetinin savaşa girmesini müteakiben rus orduları 1 kasim 1914’de sınırlarımızı geçmiştir. mevcut ermeni düşmanlığı da tehlikeyi fazlasıyla artırdığından, ardanuç ve artvin halkının tamamı yolların kesilmesinden dolayı şavşat halkının pek az bir kısmı her türlü maddi varlıklarını bırakarak anadolu içlerine göçmeye mecbur kalmışlardır. 
   
  gürcülerle imzalanan anlaşmadan hemen sonra kuvvetleri ile birlikte kars’ta bekleyen doğu cephesi komutanı kazım karabekir paşa’ya talimat verildi. 22 şubat 1921 tarihinde kars’tan hareket eden ordumuz 23 şubat günü ardahan’a geldi, aynı kuvvetler daha sonra sahara dağını aşarak şavşat, ardanuç ve artvin ile borçka’yı geri alarak bir daha müdahale edilmeyecek şekilde anavatana dahil etti.
  --- spoiler ---

 • ... diger entiriler (4) ...