tez

Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("tez") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

  ... diger entiriler (7) ...
 • 5
  +5
  -0

  bunun yazımının para karşılığında yapılması bazen kafamı kurcalıyor. -ekşi'de bile boyna eleman vardı böyle "yüksek lisans tezi 5 bin, doktora tezi 15 bine yazılır.." diye dolanan.-

  az evvel şöyle bir habere denk geldim; bu işin bir pazarı varmış. adamlar baya baya kendi içlerinde 50 civarı işletmeden oluşan bir piyasa kurmuşlar. yıllık ciroları da totalde 150 milyon liraymış hadsjadhash

  - link

  tamam bu akademik suçtan da, evrakta sahtecilikten de öte bir şey. hatta düpedüz adilik, emek hırsızlığı, kul hakkı. hani bu diploma kiralamayla eş değer bir şey değil. ondan daha da alçak bir etiklikte.

  ancak..

  ben sanmıyorum ki kimse keyfi sebeplerden ötürü bu kişilere 3 bin - 20 bin arası ödeme yapsın ve onlara şantaj malzemesi versin.. hiç öyle "eğitim sistemi kötü, bunlar hep o yüzden.." demiycem. olay sadece bu kadarla sınırlı çünkü.

  sistemin işlevsizliğinden çok, ilgili mercilerin bu tarz açıklara göz yumması esas mesele. önlemek isteseler pekala da olabildiğince önlerler. lakin adamların aldığı tek inisiyatif türü kendi yararlarına.. onun dışında niye inisiyatif alıp sistemdeki açığı elinden geldiğince kapatsın? vatana millete neden bir hayrı dokunsun ki? ona ne amk?

  x kişiler kör topal bir sistem kurmuş. y kişiler o sistemden ziyan olma pahasına mağdur olmakta. z kişiler de y'lerin imdadına illegal yöntemlerle koşup kendi ekmeğinin peşine düşmüş. x bu duruma göz yummuş. buna şahit olan y'nin de gardı yavaş yavaş düşmüş.. zira bugün tez yazma aşamasında olan çoğu y'nin aslında tez yazma potansiyeli yok.. -ne yazık ki böyle de bir gerçek var.-

  ee doğal olarak da y'ler kendilerinden beklendiği üzere malum raddeye geliyor ve yoldan çıkıyor. sokak çocuklarının bali gibi, tiner gibi, çakmak gazı gibi kimyasallara bulaşması misali yani.

  resme uzaktan bakınca her şey birbiriyle uyumlu olarak ilerliyor. işin ilk halkasından belli olayın buralara varacağı. kesinlikle doğru bulmuyor ya da birilerini aklamaya çalışmıyorum. sadece bu işin böyle olunması sağlanmışsa, bu değirmen bundan sonra da daha çok böyle akar diyorum.

  150 milyon lira lan.. ciroya bak. ister fiyat - performans açısından değerlendir, istersen diğer açılardan. çoğu legal piyasa yarışamaz bu ciroyla. kaldı ki legal piyasalar vergi gibi onlarca vampire tabi. hatta arttırıyorum, çoğu illegal piyasadan daha sağlam cirosu var bu işin. onlardan daha çok can güvenliği garantisi verişi ve işin çoğunun sokağa bile bulaşmadan masa başından gerçekleşiyor oluşu da cabası.

  velhasıl; bu zamana kadar tutmamışlar bunların önünü, bu saatten ve bu kadar para getirisinden sonra sanmıyorum gerekli önlemleri alacaklarını.. hem liyakat ihlali yaparak, sağda solda gördüğü her akademik, bürokratik ve ticari makama akrabasını yerleştirenler, yerleştirecekleri akrabalarını kağıt üzerinde nasıl "yeterli" gösteriyorlar sanıyorsunuz? bu gibi piyasalar sayesinde işte. buradaki anahtar kelime de, hakiki anahtar da; para.

  not: tabi bu süreçte esas darbeyi yoldan sapmayıp adam akıllı duran, durmaya çalışan ya da durmak zorunda olan y'ler yiyor.. üzücü olan da tam olarak bu.

  1 şu ana kadar illegal tezlerle ilgili okuduğum en iyi yazılardan biri - bisacmaben 21 Şubat 2019 19:49
 • ... diger entiriler (7) ...