Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("küs arkadaşa barışma mesajı atıp atmamak arasındaki ikilem") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

  ... diger entiriler (13) ...
 • 8
  +8
  -0

  bayramda küslük olmaz. küslük olmaz barışın. barışta sevgide güzellik vardır. küsleri barıştırın. hakını helal etmeli... gibi gibi birçok humanist söylemler kulağa başlarda güzel geliyor. lakin mantıklıca analiz edilmeli. çünkü bu söylemleri ve duyguları sömürerek geçinen insanlar çokça fazla.
  ben çokça eski arkadaşlarımı affettim, barıştım, hakkımı helal ettim ama sürekli taşlandım. meyve veren ağacım dedim sustum, kökümden söktüler. ciddi anlamda küçük hataların nelere mal olabileceğini anlamanız gerekiyor.
  çok iğrenç bir şey kabul ediyorum ama her arkadaşımı notla değerlendirir oldum. beni bu hale sokanlar utanmalı tabii ki de ama onlarda ne mide ne de vicdan diye bir şey olmadığı için rahatça uyuyorlar yataklarında.
  insanlar hata yapar ama bazı insanların karakteri sürekli o şekildedir. hiç kimseyi kendiniz gibi değerlendirmeyin.
  1. para konusu;
  10 lira dahi olsa da size borcunu vermeyen, "unutan" insanı ciddi anlamda analiz edin. hayatımda para konusunda çakallık yapan insanların hiçbir şekilde değişmediğini gördüm. farkında olmadan unutması bile bir sıkıntıdır.
  2. menfaat konusu;
  evet arkadaşlar yardımlaşırlar lakin biri sizi sürekli kullanıyorsa; şuraya götür kanka, buraya götür kanka, beni yolunun üstünde bırak, kanka beni onunla tanıştır, kanka beraber bara-cluba gidelim(akabinde senden kopup gitmesi) bu durumları 5'ten fazla yaşıyorsanız o insanda ciddi sıkıntılar var demektir. bir de bunların hiç arayıp sormuyorsuncuları vardır, özlem giderelim buluşalım dediğinde ya size bir iş kitlenir yada hesap kitlenir.
  3. danışma konusu;
  arkadaşlar her konuda birbirine danışabilir lakin size kıyafet, takı, araç, parfüm, ilişki, iş hayatı, konusunda danışan kişi sizin söylediklerinizin dışında hareket ediyorsa demek ki negatif algıdasınız ve sizin aksinizi yapmaya çalışıyor. bu işin daha derin psikolojik boyutu.
  4. iletişim konusu;
  anlayışsız bir insan sürekli kendi kafasında yarattıklarına inanır. iş güç, farklı farklı uğraşlar sebebiyle 2 hafta boyunca sosyal hayattan uzaklaşma sebebiyle bir arkadaşınız "vay be şuna bak ne arıyor soruyor, vefasız pezevenk" moduna kendi kendine sokabiliyor. buradan aslına iki sonuç çıkıyor. hem aranızda iletişim sıkıntısı var hem de o insanın gözünde değersiz bir varlıksınız, çünkü sizin başka bir işiniz olamaz başka arkadaşlarınız olamaz.
  5. güven konusu;
  en önemli konu bu aslında. bu konu diğer konuların temelinde barınır. arkadaşınız, sürekli yanınızda ailesine yada başka arkadaşlarına yalan söylüyorsa haliyle şüphelenirsiniz size de yalan söylüyor mu diye. evet söylüyor. bu basit bir yalan dahi olsa da söylüyordur.
  bir de şunu anlamalıyız, insanlar sürekli dip dibe olmak zorunda değil, bütün çıplaklığıyla birlikte olmaz zorunda değil. herkesin her şeyini bilmek zorunda değilsiniz. insanların hayatına saygımız bittiği için arkadaşlıklarımı ve ilişkilerimiz bitiyor. bu aile ilişkilerinde de öyledir. anne baba çocuğunun bir birey olup büyüdüğünü kabullenemediği için sürekli hayatına karışma çabasında, bu karışma tabii ki koruma amaçlı ama bu koruma yapılırken bir bireye saygısızlık yapıyor ve siz de bu yüzden bağları manevi olarak koparıyorsunuz.
  bırakın abi, kimse kimseye karışmasın, kimse kimseyi zorlamasın, kimse çok düşmesin başkasının üstüne.
  gerçekten sıkıntılı bir konuda bozuştuysanız boşverin, o durum zaten kendi kendine şekil alacaktır. ya görüşmezsiniz, ya görüşürsünüz, siz önce kendi çizginizi bilin ve kendinizle barışık olun.
  arkadaşınız, kankanız, anneniz, babanız, çocuğunuz, kardeşiniz, abiniz, kuzeniniz, yeğeniniz, akrabanız, eşiniz, sevgiliniz sizin malınız değildir. ona karıştıkça ve şekil vermeye çalıştıkça yukarıda saydığım sorunlar hep olacak.

  unutmadan not:
  (bkz: çok muhabbet tez ayrılık getirir)

  1 o kadar güzel yazmışsın ki 👏 - laylaylom 06 Aralık 2018 13:22
  1 teşekkür ederim, umarım insanlarda farkındalığa sebep olur. - markanyus 06 Aralık 2018 16:01
  şu para konusu ilişki içinde geçerli midir sayın sözlük kardeşlerim - erik seven hatun 06 Aralık 2018 16:25
  bence geçerlidir sayın sözlük kardeşim - markanyus 06 Aralık 2018 16:50
  boku yediğimi şu an fark ettim tşk - erik seven hatun 06 Aralık 2018 16:53
  1 zararın neresinden dönülürse kârdır* - markanyus 06 Aralık 2018 17:08
 • ... diger entiriler (13) ...