Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("ticarette ulusal para kullanımı") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

  ... diger entiriler (1) ...
 • 1
  +1
  -0

  abd'nin trump'ın başkan seçilmesinin ardından başlattığı global çapta ekonomik savaşın akabinde savaşın muhattabı diğer ülkelerin gündemine gelen ticarette dolar yerine ülkelerin kendi ulusal parasının kullanılması.. bu uygulama ilk defa rusya ile türkiye arasında yapılacak türkiye rusyadan ithal edeceği 30bin ton buğdayı rus para birimi olan ruble üzerinden ithal edecek..

  şahsi düşüncem; ülkelerin para birimlerini korumak adına ve ülkelerinden çıkacak dolar'ın ülkede kalmasıyla abd'ye karşı ellerinin güçlenmesini sağlayacak bir hamledir..

  yalnız rublenin veya dolardan başka bir para biriminin ülkemizde dolar kadar yaptırımı yok yani dolarla çalışan yatırımcı mı daha çok ülkemizde yoksa diğer para birimiyle çalışan yatırımcı mı? dolarlı yatırımcının etkisini azaltmadan pek yarar sağlayacağını düşünmüyorum ama yine de sağlar. - lili marleen 02 Ekim 2018 12:50
  şöyle düşünelim amacımız ne? dolar'ın ekonomik etkilerini azaltmak basit iktisat derki ;bir şey ne kadar çoksa değeri azalır ne kadar az ise değeri artar.. normal şartlar altında ülkeden ne kadar az dolar çıkarsa ülkende dolar miktarı haliyle artar ve ne kadar dolar fazlan olursa o oranda dolar-türk lirası kuru o derece aşağı seviyelere iner.. şimdi eskiden dolar verip aldığın ürünü farklı bir para birimiyle alınmasından bahsediyoruz bunun elbette faydası olacaktır.. - kara12 02 Ekim 2018 13:20
 • ... diger entiriler (1) ...