Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("yazarlık") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

  ... diger entiriler (1) ...
 • 5
  +5
  -0

  t: yazarın işi, uğraşı, mesleği.

  haldun taner'e göre; tamamen ilhama bel bağlamaması ve belirli bir disiplinde olması gerekendir.

  kendisi her sabah saat 6'da kalkar, daktilosuyla balkonuna geçer ve yirmi sayfa yazı yazarmış. bu durumu öğrencilerine anlattığında, kendisine "aklınıza bir şey gelmezse ne yazıyorsunuz?" diye soranlara da "aklıma bir şey gelmeyebilir. gördüğümü yazarım." dermiş.

  mesela;

  - "6:30 vapuru beş dakika geç geçti."
  - "çocukları alacak okul otobüsü sonunda geldi."
  -
  -
  -
  gibi gibi..

  öğrencilerine bu disiplini, "yirmi sayfanın hepsini kullanmak zorunda değilsin. belki bir gün bir işe yarar, içinden bir paragraf alırsın. ya da atabilirsin. nasıl ki bir marangoz dükkanını açıp sabahleyin çalışmaya başlıyor, sen de yazar olarak dükkanı açıp çalışacaksın, her gün yazacaksın." diyerek aşılamaya çalışırmış.

  (bkz: işleyen demir ışıldar)

  ve hiç de enteresan değildir; haldun taner'in yalıda sabah öyküsü, moda'daki evinin balkonunda bu şekilde yazdığı yirmi sayfaların bir meyvesidir.

  çeşitli mecralarda yazdıklarımı ve bazı dönemler günlük tutmalarımı tenzih ederek söylüyorum; yıllardır bu disiplini neredeyse her gün deneme yazarak uyguladığımı fark ettim. mutlu etti. anlaşılan bende geriye sadece bazı meyvelerin mevsimini, olgunlaşmasını ya da hasat zamanlarını beklemek kaldı. hayırlısı..

  not: (bkz: #2160083)

 • ... diger entiriler (1) ...