Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("geometrinin çöktüğü an") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

  ... diger entiriler (6) ...
 • 9
  +14
  -5

  Normal şartlarda irrasyonel sayıların irrasyonel olmasının sebebi a/b şeklinde yazılamıyor yani sayı doğrusu üzerinde kesin bir nokta olarak belirlenemiyor olmasıdır. Şayet bir irrasyonel sayının tam yerini sayı doğrusu üzerinde gösterebilirsek o sayı zaten a/b şeklinde tanımlı olur, irrasyonel olmaz. Bu konuda sorun yok.

  Normal şartlarda 2boyutlu düzlemde 3 cm rasyonel uzunluklu doğru parçası ile 4 cm rasyonel uzunluklu doğru parçasını birbirine dik şekilde birleştirdiğimiz zaman pisagor teoremi ile 2 boyutlu düzlemde 5 cm uzunluğunda rasyonel bir doğru parçası elde ederiz. (Hipotenüs)
  Bu konuda da bir sorun yok.

  Ancak santimetre cinsinden uzunluk ölçülerine bölünmüş bir sayı doğrusu düşünürsek ve o sayı doğrusundan 1 cm ve 2 cm uzunluğunda iki çubuğu bir birine dik bir şekilde birleştirip hipotenüsünü sayı doğrusu üzerine konumlandırırsak bu hipotenüs uzunluğunun yani kök5 uzunluğunun sayı doğrusunda 2 boyutlu olarak uzunluğunu yani sayı doğrusu üzerindeki tam noktasını tespit etmiş oluyoruz.

  Normal şartlarda kök5 irrasyonel sayısının uzunluk olarak bir değerini bulabilmemiz mümkün değil zaten bulabiliyor olsak irrasyonel değil rasyonel sayı olurdu. Ama rasyonel olan 1 cm ve 2cm uzunluklarını kullanarak pek saygıdeğer pisagor'un teoreminin verdiği yetkiyle uzunluk cinsinden kök5 değerini elde edebiliyoruz. 1cm-2cm dik üçgeninin kök5 cm olan hipotenüsünü sayı doğrusuna yerleştirirsek teorik olarak uzunluğunun a/b cinsinden değerini gözlemleyebiliriz.

  Bir türlü ikna edemediler beni.
  Burada ya pisagor'un teoreminin eksiklikleri ya da boşlukları var ya da irrasyonel sayı tanımında yaptığımız bir takım yanlışlıklar var.
  Hem irrasyonel sayıların mevcut tanımını doğru kabul edip hem de pisagor teoremini doğru kabul etmek bana çelişik geliyor.

  Geometri çökmemiştir elbette ama bunu fark ettiğim günden beridir geometriye de matematiğe de uyuzum. Oysa en çok güvendiğim işlevsel bir bilimsel dil olarak bakardım hep kendilerine.
  Gerçi benimkisi bildiğin lise matematiği düzeyinde bir anlayış, ileri düzey matematikten pek anlamam ama yine de lanet olsun.

  Ek; Atom fiziğine de profesörlüğe de lanet olsun.

  1 sayılarla gerçek dünyayı zorla bağlandığımızdan olabilir. sayılarla ifade edilemeyen gerçek dünya meselelerini sayılarla ifade etmek için ot bok uydurup duruyoruz. sıfır gibi sonsuz gibi ya da 1 gibi. pisagor teoremi gerçek dünyada geçerli olan bir mesele. sayılarsa her zaman gerçek dünyada geçmiyor. - shirok 17 Nisan 2018 00:10
  1 bunu daha iyi görmek için geogebra kullanmanı tavsiye ederim ister 3 boyutlu ister 2 boyutlu düzlemde görebilirsin. lakin benim bildiğim kök 2 sadece bir irrasyonel bir sayı. ya da sorunu tam olarak anlamadım (: - isengard tekelcisi 17 Nisan 2018 01:24
  1 aslında kök5 diye gördüğün birleştirme çizgisi; bizim kullandığım 2 boyutta değil 3 boyutta bir nokta. düzlemsel ve boyutsal farklardan kaynaklı.. - vazgecis 17 Nisan 2018 12:17
  1 @isengard geogebra kullanmayı biliyor olsam olabilirdi de ben ne anlarım :) @vazgeçiş görmem pek şart değil. teorik olarak pisagor kök5 uzunluğunu sağlayan bir denklem veriyor bu bana biraz garip geliyor. burada shirok'un bakış açısı bir nebze daha sağlıklı galiba. sayı dediğimiz şey bütünüyle sanal bir varsayım olabilir. - devriksekiz 17 Nisan 2018 18:15
  iyi de hipotenüs kök5 değil direkt 5 - 123iso123 17 Nisan 2018 23:10
  1 oooo aramıza sözelci katılmış. hoşgeldiniz :) - shirok 17 Nisan 2018 23:18
  i̇rrasyonel sayı, tamsayı olan a ve b ile a/b şeklinde ifade edilemez. a ve b'nin tam sayı olmadığı bir durum ile ifade edilebilir. örneğin 1/[(1,414)^(-2) gibi bir şey yaklaşık olarak kök2'ye denk gelir, ki burda a=1 ve b=payda deriz. yanlışım varsa düzeltin :) - anonim adam 17 Nisan 2018 23:26
  mühendislik okuyorum canım kardeşim - 123iso123 19 Nisan 2018 00:53
 • ... diger entiriler (6) ...