Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("asosyal sözlük") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

  ... diger entiriler (1881) ...
 • 16
  +16
  -0

  eski hesabımı da katarsak yaklaşık 400 gündür içinde bulunduğum site. yeri geldi hevesle binlerce entry okuduğum geceler oldu, yeri geldi girmek bile istemediğim anlar oldu.

  sözlükte eleştirilen birkaç davranış var. bu konuda bazı şeyler yazmak isterim. uzun bir yazı olacak, durumu olmayan okumasın derim.

  1) sözlük içi kankacılık

  öncelikle sözlük içi kankacılık son derece normal bir şey. çoğu kişi eş dost aracılığıyla katılıyor buraya. ve sözlük denen yer arkadaş edinmek konusunda muhteşem kolaylık sağlayan bir site. bu nedenle bu tarz hareketler illaki olacak. önemli olan, sözlük denen mecrada bunun gerekli bir şey olmadığını görebilmek.

  takdir edersiniz ki siz yaparken gayet normal görüyorsunuz ama başkalarının samimiyeti konusunda tahammül edemiyorsunuz. ama emin olun hepsi vıcık vıcık sevgili hareketlerinin yandan yemişi.

  başkalarına bu konuda laf ederken kişi kendine de bakmalıdır. adamın arkadaşını övmesine laf edip de kankanın nickaltına sikko sikko yazılar girmenin mantığı yok.

  ben de yaptım zamanında, biz de yaptık farklı sözlüklerde. ve ben bugün o yazılarımı okuyunca ulan ne yarak kürek hareketler diyorum. ilerde kendinizi bu konuda eleştireceğinize kefilim. işin bokunu çıkarmayın derim. "bunu niye yazmışım amk" diyeceğiniz bir sürü samimiyetsiz nickaltı yazınız olacak.

  ----

  2) duyarcılar

  başka zaman sözlükte göremediğimiz ama her toplumsal olaydan sonra ortaya çıkan bazı tipler var. nerden yürürüm, nerden prim yaparım derdindeler. sağa sola küfret, allah-kitap edebiyatı yap, ırkına methiyeler düz, sonra salak salak öğütler ver. bravo, pırıl pırıl bir duyarcısın.

  hayır yani sanki sen vatanı sev demesen sevmeyeceğim ben. milli değerleri falan hatırlatmasan unutur sanki burdaki herkes. türklüğe vurgu yapmasan millet türk'üm demeyi falan boşlar. aman ha!

  her seferinde papağan gibi aynı şeyleri söyleyip prim yapanların samimiyetle zerre alakaları yok. alacağı fazladan üç beş oyun derdindeler. azalarak biterler umarım.

  ----

  3) farklı düşüncede olanı dışlamak

  troll yaptığını sanarak saçma sapan cinsel-dini-siyasi başlıklar açanları dışarda tutuyorum. onların amacı fikir belirtmek değil kaos yaratmaya çalışmak.

  farklı düşünceler, yaklaşımlar, bakış açıları sözlüğü daha renkli hale getirecektir. okuyucuları da bakış açısı ve yaklaşım anlamında da geliştirecektir. benim babam senin babanı döver tartışmaları gidip daha medeni, daha anlayışlı tartışmalar olacaktır.

  mesela, ben 17 yaşında kendimi bi bok sandığımı üniversitede yüzlerce çeşit kültürel-sosyolojik-dini-siyasi sohbetlerde bulunup, her çeşit düşüncede insanı dinleyip, çeşitli mecralarda bunlara dair şeyler okuyunca anladım.

  bakış açımız o kadar tek tip ki, bunu ancak başka düşüncelere ulaşarak genişletebiliriz. bu yüzden farklı düşüncelere karşı katı olmamak lazım. sözlüğün düşünce anlamında çesitliliğinin az olması, farklının sindirilmeye çalışılması beni rahatsız ediyor ve sözlükten soğutuyor mesela.

  bunun nedeninin de sözlüğün yaş ortalamasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. çünkü 5 yıl önceki halimi gördüğüm onlarca yazı ve yazar var. birçoğu zamanla daha açık fikirli olacaktır.

  ----

  şahsi düşüncem sözlüğü bireysellikten veya gruplaşmadan çok genele hitap edecek şekilde kullanmaya odaklanmak herkes için daha yaşanabilir bir sözlük meydana getirecektir.

  edit:imla

  2 +1 - patrice 31 Aralık 2016 21:05
 • ... diger entiriler (1881) ...