Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("kopya çekmek") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

  ... diger entiriler (17) ...
 • 1
  +1
  -0

  büyük zanaat isteyen eylemdir. zamanla el çabukluğu ve beceri kazanılabilir. birkaç naçizane taktik vermek isterim. (10 tane, biraz uzun ama bence okuyun gençler.)

  1) beyaz tenliyseniz bir sıfır geride başlıyorsunuz. yüzünüz kıpkırmızı oluyor ve "hocam ben kopya çekiyoruuuum" diye bağırıyorsunuz adeta. ama bunu zamanla aşabilirsiniz tabii.
  (bkz: oğlun artık masum değil ana)

  2) oturduğunuz yer de önemlidir. kalorifere yakın, hocaya uzak, kopyaya elverişli yerleri tercih etmeniz sınav haricinde de sizi diğerlerinden öne geçirir. metrobüs kültürü.

  3) kesinlikle hocayla göz göze gelmemelisiniz. hocayla göz göze geldiğiniz an ya o bahaneyle soru soracakmış gözünüz onu aramış gibi davranının (bu en garantisi) ya da kopya çekim işine bir iki dakika ara verin. çünkü hocanın dikkatini çekmiş olursunuz.

  4) sıralarınız verniksiz veya üzerine kolay yazı yazılabiliyorsa sıranızı kirli tutun. saçma sapan karalamalar, çizimler bulundurun ki kopyayı arasına yazınca dikkat çekmesin. sınav kağıtları dağıtılırken üzerini kalem silgi kalemlik gibi şeylerle kapatabilirsiniz.

  5) gömleğin manşetine sığacak büyüklükte kağıtlar kesip kopyaları yazın.kullanmadığınız elinizin manşetinizde tutun. hocanın konumuna göre avuç içine çekip ordan bakarak yazabilirsiniz. bu yöntem avuca tükenmekle kopya yazmaktan daha mantıklıdır. yakalansanız delili yok edemezsiniz. "hocam ben apaçiyim de bu dövme, şuraya da belalım yazdıracağım diyecek haliniz yok ya.

  6) cep telefonu bulunmaz nimet. google denen bi şey var. haydi aslanlarım. haydi (b)elinize kuvvet.

  7) hanım ablalarım, saçlarınızı kesinlikle toplamayın. çünkü saçlarınız sizin nereye baktığınızı hocanın görmesini engeller. saçın arasından bile bakabilirsiniz. şaşı olmayın aman dikkat.
  (saçınızı toplarsanız biz erkekler gibi eliniz alnınızdayken karşıdan nereye baktığınız belli olmasın diye uğraştığınız belli olur. komutan selamlayan er ve erbaş gibi gözükmeyin boş yere.)

  8) seviyorsanız konuşun bence (evet, bence de komik değil.). her anı değerlendirmek lazım. birisi hocaya soru sorarken, kağıdını teslim ederken falan oluşan gürültü ve kargaşada testlerin cevaplarını veya kısa cevapları alabilirsiniz. gözünüz açık olsun.
  (not: örgütlenip hocaya soru sorma bahanesiyle oyalayıp diğerlerinin kopya çekmesini sağlayabilirsiniz. birazdan da onlar size sağlar. hayat müşterek.)

  9) kağıtları değişmek. en zor olanlardan birisidir. sınavlar a-b gibi grup halinde yapılıyorsa ve eğer sıra arkadaşınız çalışkansa mecburen ona sığınacaksınız. yakalanma riski yüksektir ama zorda kalınca insan deniyor her yolu.

  kimse yakalanmak ve sınavı yakmak istemez. arkadaşı ikna etmeye bakın gerisi kolay.
  (bkz: aşkım dur dediğin yerde duracağız)

  10) yıllanmış bir sıra ve kopya arkadaşınız varsa her şey daha kolay olur. sağdan soldan bakma, konuşma, kağıt değişme... zamanla bakışarak bile anlaşırsınız (evet, bence de yok ebesinin alnı).

  kopya konusunda o arkadaşınızla birer bordo bereli olabilirsiniz. oturulan yer ve sıra arkadaşı seçimi sizi birkaç adım öne geçirir. hadi kolay gelsin.

 • ... diger entiriler (17) ...