Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("yıldız suikasti") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

 • 4
  +4
  -0

  21 temmuz 1905 günü osmanlı padişahı 2. abdülhamit'e karşı ermeni devrimci federasyonu tarafından yıldız hamidiye camii önünde yapılmış bombalı bir suikast girişimidir.

  doğu anadolu'da bağımsız bir ermeni devleti kurulmasını isteyen ermeni devrimci federasyonu yanlısı bir grup ermeni osmanlı padişahı 2. abdülhamit'i öldürmeyi planladı. bu amaçla bir atlı arabaya 120 kg miktarında patlayıcı yerleştirerek padişahın cuma selamlığından sonra yıldız hamidiye camii önündeki yoluna yerleştirdiler. suikast için padişahın kendi arabasına yürüyüş süresi (1 dk 42 saniye) gibi en ince detay dahi hesaplanmıştı. patlayıcıların içine konduğu arabaya metal parçaları doldurulup bombanın etkisi artırılmıştı. ancak şeyhülislam cemaleddin efendi'nin sultan abdülhamit'e bir soru sorarak geciktirmesi üzerine bomba sultan abdülhamit'in etki alanı dışındayken patladı ve padişah hiçbir zarar görmeden kurtuldu.

  patlama sonucu civardaki halk arasında 26 kişi öldü ve 58 kişi yaralandı. olaydan sonra yapılan araştırma sonucu olaya karışan 40 kişinin kimlikleri belirlendi. bunlardan 15 kişi yakalanarak tutuklandı. belçika vatandaşı edward joris'in suikast girişiminin lideri olduğu sonucuna varıldı. edward joris 2 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı.

  sultan abdülhamit'in suikast girişiminde kurtulması hoşuna gitmeyen şair tevfik fikret "bir lâhza-i ta'ahhur" (bir anlık duraklama) adlı şiirinde şu mısraları yazmıştır:

  ey şanlı avcı, damını bihûde kurmadın.
  attın fakat yazık ki, yazıklar ki, vurmadın

 • 7
  +7
  -0

  21 temmuz 1905'te yıldız camii önünde ikinci abdülhamid'e karşı düzenlenen saldırı. han'ın arabaya yürüme mesafesi dahi hesaplanmış, bombanın parça tesiri artsın diye bombaya bilyeler koyulmuştur. atlı arabayla gerçekleştirilmiştir.

  han'ın gecikmesi sonrası bomba zamansız patlamış, 28 kişi ölmüştür.
  bu suikastle amaç şuydu; doğu anadolu bölgesinde bağımsız bir ermeni devlet kurmak. şöyle diyebiliriz aslında; bu suikast doğu ve güney doğu anadolu bölgesinin karıştırılmasına dair ilk ciddi vukuatlardan.