bugün
yenile
  1. 5
   +
   -entiri.verilen_downvote
   1980 yapımı stanley kubrick'in stephen king'in aynı adlı romanından uyarladığı filmdir. filmin başrolünde yazar jack torrance'ı canlandıran jack nicholson vardır. torrance'ın karısı rolünü ise shelley duval canlandırmıştır. uzun ve detaylı takip sahnelerinin çekimi için steadicam'in bu kadar uzun süre kullanıldığı ilk film the shining'dir. 19 milyon dolara malolan film abd'de toplam 44.017.374 $ hasılat yapmıştır. en fazla çekim tekrarı yapılan filmdir. jack nicholson'ın banyoya baltayla girmeye çalıştığı sahnede; kubrick, tam 127 tekrar almıştır.
  2. 1
   +
   -entiri.verilen_downvote
   stephen king'in filmi beğenmeyip kendi yorumuyla iğrenç bi sinema ürününe neden olmasını sağlamış süfer filmdir.
  3. 2
   +
   -entiri.verilen_downvote
   güzel filmdi. bomboş yer amk aşırı bir kasvet vardı. cildirma ani zaten muazzam. keşke az daha kısa olsaydı.
  4. 0
   +
   -entiri.verilen_downvote
   jack nicholsonun devleştiği efsanevi psikolojik-gerilim filmi. çok güzel film. ama sonu biraz eksik kalmış gibi.
  5. 1
   +
   -entiri.verilen_downvote
   sana kötü bir şey yapmayacağım tatlım. sadece beynini dağıtacağım. sakin ilerler ve jack'in fena halde kafayı sıyırmasını görürüz.
  6. -1
   +
   -entiri.verilen_downvote
   aklıma geldikçe huzursuzluk kaplatan bi film. türkçe adı cinnet.
  7. 1
   +
   -entiri.verilen_downvote
   korku, gerilim ve kurgu türündeki bir stephen king romanı. türkçeye "medyum" olarak çevrilen kitap sonralarda stanley kubrick tarafından sinemaya aktarılmıştır. (bkz: cinnet) --- spoiler --- jack torrance'ın overlook oteli'nde işe başlaması, yaşamında yepyeni bir sayfa açabilmesi için bulunmaz bir fırsattı. mevsim sonunda müşterilerin uğramadığı bu eski otelin bekçiliğini yaparken, ailesiyle bolca birlikte olabilecek ve oyununu yazabilecekti. ama sert kış havası kendini göstermeye başlayınca, bu sakin mekan iyice ıssızlaştı... uğursuz korkunç güçlerin overlook otelini sarmaya başladığını yalnızca eşsiz bir yeteneğe sahip olan beş yaşındaki danny torrance fark etti. --- spoiler --- devam kitabı niteliğindeki doktor uyku ise 2013 tarihinde yayımlanmıştır. kitapta artık bir yetişkin olmuş danny torrance'ın hikayesi anlatılır.
  8. 1
   +
   -entiri.verilen_downvote
   stephen king'in romanı ve stanley kubrick filmi. stephen king, filmi hiç beğenmemiş bu arada. film inanılmaz manyaktı ama kitap çok daha iyi ve çok daha korkutucu. kan ter içinde kaldım okurken. bunun dışında filmin insanı germesinin tek nedeni senaryo, hikaye vs değil kesinlikle kubrick filmi olması benim kanaatimce. nasıl bir adamsa üç filmini izledim, üçünü de beğendim ama inanılmaz rahatsızlık duydum izlerken. subliminali dayamaya bayılıyormuş ya rahmetli, belki ondandır. bir de o sayko müzikleri.
  9. 6
   +
   -entiri.verilen_downvote
   müthiş bir korku filmi. çok korku filmi izlemişimdir, yaratıklısı olsun, psikopat katillisi, inli cinli perili olsun vs. ama izlediğim tüüm korku filmlerinin arasında en en korkunç film bu. ama işin tuhaf yanı ne biliyor musunuz? filmde öyle ekstradan korkutucu bi öğe pek yok. saydığım filmlere göre hiç yok hatta. ne canavar var, ne çirkin suratlı ruhlar var ne de ekstrem şiddet, kanlı sahneler var. ama tüm korku filmleri arasında en korkunç film olarak birinci sırayı alır. neden? çünkü bu filmde bir insanın nasıl korkunç bir canavar olma potansiyeline sahip olduğunu izletiyor bize yönetmen. stanley kubrick bunu öyle ustaca yapmış ki ekstra bi şey ekleme ihtiyacı duymamış adam. herr ayrıntısına kadar düşünmüş. filmi on kere izleyin on seferinde de fark etmediğiniz bir ayrıntı göreceksiniz. adam olanı olduğu gibi değil de sembollerle, şifrelerle anlatınca, yani size saklanan korkunç gerçeği fark ettirerek tüylerinizi diken diken ediyor. çünkü söylenmeyen şeyler her zaman daha korkutucudur. bir kez daha izlemek istiyorum. daha önce üç kere falan izledim ama götüm yemiyo. oyuncuların falan da psikolojisi bozulmuş film çekilirken, kubrick abim bunu bilerek yaptı muhtemelen sırf oyunculuklarına yansısın diye ruh halleri ama ruh hastası mısın be adamm! kitabını da okudum bu filmin. kitabı daha güzel tabii o ayrı. kitabı da çok korkunç, insan olurken kan ter içinde kalıyor gerçekten ama filmin güzelliği çok başka. stephen king filmi beğenmemiş. yani stephencığım seni çok severim, en sevdiğim yazarsın ama bu filme böyle yüzeysel bakmış olan cidden şaşırttı beni, seni de zeki bilirdim. egona yenik düşmüşsün diye yorumluyorum bunu, sırf kitabını değiştirdi diye sevmedin muhtemelen. yoksa filmdeki asıl anlatılanı anlamayacak kadar aptal bir adam olamazsın. olma da lütfen.