bugün
yenile
  1. 4
   +
   -entiri.verilen_downvote
   a clockwork orange'ın yaratıcısı. eşsiz yönetmen. bizdeki karşılığı tunç okan'dır bana göre.
   0tuhaf benzetme ama katılırım tunç okan olabilir yada bilirmisin bilmem erol kesin de olabilir - weletcanbjk 25.03.2017 21:05:48 |#2942990
  2. 3
   +
   -entiri.verilen_downvote
   gerilimin, psikolojinin ilahi.
  3. 2
   +
   -entiri.verilen_downvote
  4. 2
   +
   -entiri.verilen_downvote
   amına koyduğumun delisi. filmlerini anlamak zulüm.
  5. 2
   +
   -entiri.verilen_downvote
   bazı salaklar a clockwork orange'ın yaratıcısı dese de yalan oluğ, clokwork orange kitabından esinlenip aynı isimle süper film yapmış yönetmen, tüm filmleri süperdir ayrıca. en iyi yönetmen demek belki zor ama şuncacık spaced'ın en sevdiği yönetmendir.
  6. 0
   +
   -entiri.verilen_downvote
   aşırı detaycılığı ile bilinen ve son filmi (bkz: eyes wide shut) gösterime girdikten 3 gün sonra ölen yönetmen tabi bu filmde nelere dokunduğu ve katilinin kimlerin olduğunu bulmak zor değil
  7. 3
   +
   -entiri.verilen_downvote
   ''ben daima hafifçe gerçeküstü çalışmayı ve onu gerçekçi bir tarzda sunmayı sevdim.'' ''belki saçma gelecek ama genç yönetmenlere önereceğim şey ellerine bir kamera ve film alıp, herhangi bir konuda film çekmeleridir.'' ''hiçbir zaman tek bir film ile olağanüstü bir başarı kazanmadım. benim şöhretim yavaş yavaş oluştu. şimdi bana, başarılı bir yönetmen olduğumu ve birçok kişinin benim hakkımda iyi şeyler söylediğini söyleyebilirsiniz. ama aslına bakarsanız hiçbir filmim tamamen pozitif eleştiriler almadı ve gişede çok büyük hasılatlar elde etmedi.''
  8. 1
   +
   -entiri.verilen_downvote
   vaktiyle masunluk hakkında çektiği bir film yüzünden suikast sonucu öldüğünü okumuştum. olayın üzerine pek düşmedim hakkında bu konuda entryde girilmemiş.
   0masonluk* - mumyax 11.01.2017 03:30:24 |#3030795
  9. 3
   +
   -entiri.verilen_downvote
   ''eğer bir şey yazılabiliyor veya düşünülebiliyorsa, filme çekilebilir.''
  10. 4
   +
   -entiri.verilen_downvote
   ''insanı anlam arayışına iten bizzat hayatın anlamsızlığıdır." (bkz: illuminati) çıkmak istemesi ölümüne sebep oldu. eşi o öldükten kısa bir süre sonra ölmüştür. son filminde onu öldüren gücü anlatmıştır. (bkz: eyes wide shut)
  11. 3
   +
   -entiri.verilen_downvote
   güzel yönetmen, çok güzel yönetmen. aşırı derecede takıntılı ve titiz yönetmen. fakat çektiği son filmden 4 gün sonra öldürülmesi kafamda illimunati sorularını yaratmıştır. (bkz: the shining) (bkz: 2001 a space odyssey) (bkz: a clockwork orange) (bkz: eyes wide shut) (bkz: dr. strangelove) (bkz: barry lyndon) (bkz: full metal jacket) (bkz: lolita) (bkz: paths of glory) (bkz: spartacus) (bkz: the killing)
  12. 1
   +
   -entiri.verilen_downvote
   eyes wide shut'ı çektikten sonra öldürülen yönetmen. ayrıca, bakmak isteyenler için; (#2016922)
  13. 0
   +
   -entiri.verilen_downvote
   (bkz: dr. strangelove) gibi bi şaheserin sahibi.
  14. 3
   +
   -entiri.verilen_downvote
   inanılmaz zeki bir adammış. böylesi yüz yılda bir gelir. sanat sanat içindir felsefesini sanat toplum içindirle yoğurmuş birisi bana kalırsa. adam sana bir şey sunuyor ve o konu hakkında açıklama yapmıyor. bunu sen düşünerek, katman katman ilerleyerek, üzerinde tartışarak, teoriler üreterek yani kısacası kafa patlatarak kendin buluyorsun. bir de filmlerinin ucunu açık bırakmayı seviyor. finali izleyiciye bırakıyor. sana birden fazla seçenek sunuyor. şöyle de olabilir, böyle de olabilir. sana hangisi uyuyorsa, sen hangisini daha kabul edilebilir buluyorsan. yine bir düşünme payı veriyor izleyiciye. öylece izleyip hımm böyleymiş diyemiyorsun. böyle yaparak filmin devamlılığını da seyircinin zihninde sağlıyor bana göre. film sahneleri genelde fotoğraf karesi gibi. bu konuda çok takıntılı. sahneye yerleştirdiği hiçbir obje, eklediği hiçbir şarkı öylesine değil. hepsinin bir anlamı, bir sembolü var. a clockwork orange, the shinning ve 2001 a space odyssey filmlerini izledim. hepsi de birbirinden rahatsız edici, insanı geren, düşündüren şahane filmlerdi. en merak ettiğim filmi eyes wide shut daha izlemedim. nasipse onu da izlicem.