Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("oruç tutmamak") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

 • -1
  +14
  -15

  yaklaşık 3 senedir ramazan’da veya herhangi bir kandil günü oruç tutmuyorum. allah’ın gücüne gitmesin ama bana saçma geliyor. allah’ı kandırmak ona yalan söylemek gibi geliyor.

  oruç denilen şey belirli vakit aralığında yemekten, sudan, zinadan vs. uzak kalmak. amacı ise nefsi kontrol edebilme yeteneğine sahip olmaya çalışmak ve yoksulun, açın halinden anlamak. nefis yönünden sıkıntı yok. ramazanda alkol ve cinsel ilişkiliden uzak duruyorum fakat yemek yememek su içmemek bana saçma geliyor. yav ben ramazan’da açın halinden anlıyorum diyen adam yalan söylüyordur. i̇nsan yaradılışı gereği başkalarının acılarına -gerçek anlamda- üzülme naifliğiyle doğmaz. bu duygu sonradan da kazanılmaz. başkalarının acılarını gerçekten içten yaşayan insanın psikolojik problemleri vardır. allah aşkına söyleyin sokakta aç açıkta insan görünce bu insanlar sizin gece rüyanıza giriyor mu? i̇skenderleri löp löp gömerken aç insanların kaçını düşünüyorsunuz? biz bencil yaratıklarız bu kadar basit.
  orucunu tutan tutsun allah kabul etsin lafım yok. ama ben ne yaradanı ne de kendimi kandıramam.

 • 15
  +16
  -1

  tercih meselesidir. kimse kimseye zorla tutacaksın diyemez zaten din böyle bir din değil oruç tutmak sadece aç kalmaktan ibaret değil bir sürü yönden bedenen ve ruhen yapılan bir ibadet he kaçımız hakkıyla müslümanlık yapıyor bilemeyiz ama kimsenin ibadetinden kimse sorumlu değildir.

  saygı duyarım geçerim kenara

 • -1
  +5
  -6

  şimdi burada kasılan duyara mı bakmalıyım yoksa dışarıda duyduğum küfürlere mi? sokakta herhangi bir caddeden insanlar akıyor ve restorant veya bir kafede insanları gördükleri dakika peygamber gibi başlıyorlar yanacak bunlar diye diye.

  ha bide olmazsa olmaz bir örnek veriyorlar hacı osmanlı zamanında böyle değilmiş hristiyanı bile saygı gösteriyormuş falan diyorlar. ulan at o zaman müslüman en azından allaha daha yakındı pedofili yoktu daha sayabileceğimiz birsürü şey o zamanlar yoktu. ha çok osmanlı düşüncesi takılan insanlardan ayrı nefret ediyorum. bak geçen söyledim ramazan girecek bu başlıklar hortlayacak dedim bak yine sinir oldum. size ne amına koyduklarım sanki bana çok dini bütün orosbu çocu.

 • 1 dinde* - kıpçak bey 16 Mayıs 2018 20:41
 • 8
  +8
  -0

  allah'ın kula sorması gereken soruları kul kula soruyor. dinin ne? namaz kılıyor musun? oruç tutuyor musun? gibi soruları bırakıp, aç mısın? bir sıkıntın var mı? bir şey lazım mı? gibi soruları sormalılar artık.

 • 0
  +0
  -0

  ya kaç yaşına gelmiş adama ben oruç tut diyince sevaba girmiyorum bırakın da millet günahını sevabını kendi süşünsün he suda var ben oruç tutuyorum diye belgesel çekmenin sevabı yok yavrular bilginize dkfjskf

 • 2
  +2
  -0

  ya bir şey demeyeceğim diyorum da zorla söyletiyorlar. herkesin orucu kendine. tutmayanı anlayışla karşılarım. belki bir sıkıntısı vardır derim. hadi onu geçtim belki yoktur tutmuyordur. beni ilgilendirmez. ama bulunduğum yerde bir adam var. i̇ftar çadırından yemek alıyor. haydi al afiyet şeker olsun o yemek herkes için yapılıyor. ama onca insan sıradayken gidip bir masaya oturup yemeğini yiyor. hem de ezana dakikalar kala. ezanı beklesen ölür müsün kardeşim.