Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("oruç tutmak") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

 • 3
  +3
  -0

  hiçbir dine inanmayan biri olarak söylüyorum.
  zekat vermek ile birlikte en güzel ibadetlerden biri ama hakkıyla yapılırsa.

  şimdi bişey yazardım da buraya neyse... - yetersizbakiye 24 Haziran 2017 17:06
 • 0
  +0
  -0

  ramazan ayının verdiği huzur bambaşkadır. her şeyin kıymeti öğrenilir. sofralar ayrı güzel, sahura kadar film izlemek evdekileri uyandırmak.. hele birde lys zamanı sahura kadar edebiyat kasmak..

 • 2
  +2
  -0

  (bkz: ramazan is coming meeeen)
  şaka bi yana orucu sadece imsakla iftar vakti arası aç kalmak sanan arkadaşlar var hala. yapmayın etmeyin. oruç aç kalmaktan ibaret değildir. aynı zamanda nefsini haramdan, dilini kötü sözden sakınacaksın.
  bir de önümde su içen olursa tekme tokat dalıyorum."suyla yaklaşma!" diye pankart asıcam boynuma.

 • 0
  +0
  -0

  faziletleri arasında "nefis terbiyesi" de olan fakat her ne hikmetse oruç tutan birtakım insanların, oruç tutmayan insanlardan umumi yerlerde gıda tüketmeme ve sigara içmemelerini beklediği ibadettir.nefis terbiyesi aç kalmakla değil, açlıkta verdiğin tepkileri düzeltmekle oluyor.

 • 8
  +8
  -0

  akdeniz bölgesinde geçen sene tam 5 kilo verdim. yaşadığım bir olayı anlatayım size kardolar.
  geçen sene ramazan ayı tam final haftama denk gelmişti. hayatımın en kötü zamanları diye bilirim. ulan sınavdan çıktıktan sonra sigara yakamamak nedir bilir misiniz siz ? nefsimin amina koyuyordum.
  neyse yine sınavdan çıktım eve doğru gidiyorum. güneş bildiğin ruhunu yakıyor insanın o derece sıcak.
  şu trafik işıkları yok mu ? heh, işte o trafik ışıklarını gösteren yer erimisti amk yeşil ışık görünmüyordu. nasıl bir sıcaklık ve nem var siz tahmin edin.
  allah akdeniz bölgesinde oruç tutanlara yardım etsin.

 • 6
  +6
  -0

  bu sene iki kez denedim oruç tutmayı. ağrıdan kıvranmaktan akşamı zor ettim ikisinde de. hatta ikincisinde nasıl ölmediğime hayret ediyorum hâlâ. arkadaşımla konuşuyordum az önce. ben sahurumu yapacağım vedalaşalım mı artık deyince ekrana boş boş baktım bir süre. çok üzüldüm. i̇çim tuhaf oldu. biliyorum​ hastalık da allah'tan ama ne bileyim eksik kaldı bir yanım bu ramazan.

  çevremdeki insanlar yargılamaya çok açık oldukları, her şeyi en iyi kendilerinin bildiklerini düşündükleri için onlarla paylaşamadım bari buraya yazayım istedim.

  sıkma canını niyet önemli içindekini allah biliyor ya sen ona bak - dikistutmazbob 31 Mayıs 2017 03:45
  öyle tabi ama böyle minicik halimle tutabildiğim zamanlar geliyor gözümün önüne. ne bileyim işte bir şeyler eksik şimdi. yine de bugünüme bin şükür. - münferit 31 Mayıs 2017 03:49
  bunun rahatsızlığını duyduğuna göre gerçekten hastalıktan sıkıntı çektiğin için tutamıyorsun. ki öyleyse zaten tutman farz olmuyor. allah ameline göre muamele etsin, en kısa zamanda şifa versin 😊😊 - poncik_panda 31 Mayıs 2017 03:50
  amin, inşallah. gülümsettiniz teşekkür ederim :) - münferit 31 Mayıs 2017 03:53
 • 14
  +14
  -0

  açlık susuzluk yok bana rahat ama ulan yemek yemeyince hayat nasıl bu kadar sıkıcı oluyor ben onu anlamıyorum. vakit geçmiyor lan aç değilim ama canım sıkılıyor

  haklısın o canının sıkılmasına açlığı ekle daha beter oluyo insan dakika geçmiyor - muhendishanimm 06 Haziran 2017 14:55
  ders çalışacağım meslektaşımhanım kaçarı yok bu sıkıntıdan orucu bozacam yoksa - buz gibi gol amk 06 Haziran 2017 15:04
  en güzeli vakit geçirmek için iyi yöntem - muhendishanimm 06 Haziran 2017 15:28
 • 4
  +4
  -0

  allah'a şükür bu sene beni hiç zorlamıyor. okula giderken sabah 8'de kalkardım,genelde kahvaltı yapmam.okula gidip dersleri girip çıkıp yemek yemem öğleni bulurdu genelde. şimdi de oruçta öğlen uyanıyorum.ikidine kadar iyi gidiyor, ikindinden sonra biraz acıkıyorum sadece.oructa genel olarak okula kahvaltı yapmadan gitmiş gibi hissediyorum.

 • 1
  +1
  -0

  susuzluk beni çok zorluyor tüm enerjimi emiyor ve yemek yemeyince zaman geçmiyormuş onu anladım

 • 5
  +5
  -0

  allahımmm ölüyorumm,
  sigaraaaaaa,
  suuuuu,
  karnıyarıkkkkk,
  pilaaaav,
  cacık ulan cacııııkkk,
  fıstıklı baklavam nerdeee,
  allahım bunlar ne çeşit acılar böyle,
  yarabbimm sigara niye yasak gurban olduğum,
  dumandan nolacak sanki,
  daha dört saat var bu acıya nasıl katlanırım benn,
  tulumba mı lan o çıtır çıtır,
  bu koltuk neden kebap gibi kokuyor,
  şu kumanda kuzu etinden mi yapılmış,
  (ağlayan emoji)

  evet tahmin ettiğiniz üzere ilk ve son orucumu bugün tuttum...
  dörttt saattttt varrr dahaaaaaaa dörtttt

  6 lahmacun kokoreç künefe iskender adanadürüm et döner tantuni patates kızartması (şiddetli bir şekilde tekrar) k o k o r e ç - kafasi simdi geldi 24 Haziran 2017 16:47
  1 ne nerde yaptırcan bende banada ben yemek yemek kokoreç - kafasi simdi geldi 24 Haziran 2017 16:50
 • 2
  +2
  -0

  normal vakitlerde beni bunaltan ve hayatımı etkileyen mide rahatsızlığım şükür ki ramazan’da hiç etkilemiyor beni. oruç tutarken hiç bunalmıyorum. bir tür iç huzur gibi sanki. allah kolaylığını veriyor gerçekten.
  vücudumun dinlendiğini hissedebiliyorum. sağlık açısından da önemli olduğunu düşünüyorum.

 • 16
  +16
  -0

  çok teferruatlı bir eylem. genel olarak tanımı nefis terbiyesidir bunun.

  meseleyi sadece aç kalmak olarak algılayıp hem kendine hem de etrafına zarar veren bir çok anguta buradan selamlarımı yolluyor ve din değiştirmeyi ciddi ciddi düşünmelerini öneriyorum.

  açlıkla değil, sabır ve haramla sınanacaksın zira. leş bi şekilde salyalar saça saça öfke kusan ağız oruç tutmuş olmaz, aç kalmış olur.

 • 4
  +4
  -0

  allah herkesin orucunu kabul etsin. tutan tutmayan birbirine saygı duymalı. ne oruç tutanın karşısında şapur şupur yemek yenmeli ne oruç tutuyorum ya tavrı ile çevredekilerin burnundan getirilmeli. herkes saygı duymalı.

 • 1
  +2
  -1

  oruç tutmak ibadet yalnız, hakkıyla tutmak doğru olan.

  umarım gerçekten açın halinden anlayıp, yüzlerini güldürmek için elimizden gelen yardımı yapabiliriz.

 • 3
  +4
  -1

  tutmayanları da hemen bilmeden etmeden yargılamamak lazım. şahit oluyorum mesela yolda gördüğü biri için tutmuyor etmiyor diye laf ediliyor. karşıdaki hasta olabilir herhangi bir şey olabilir hepsini geçtim inançsız olabilir. herkesin günahı da sevabı da kendine.

  bir de şey var tabi "inanmayan da saygısı olsun dışarda yiyip içmesin" kafası. yahu sizin kendi cennetiniz için başkası niye kendinden taviz versin. herkes istediğini istediği şekil yapma özgürlüğüne sahip ve yargılamak kimseye düşmez.

 • 2
  +2
  -0

  öncelikle nefse tutturulması gerek zaten bedenin aç olması o önemli değil nefsi körelttikten sonra gerisi kolay ..

 • 1
  +1
  -0

  bazıları orucu fazlasıyla yanlış anlıyor kanımca. amaç şükretmek, açın halinden anlamak, yiyemeyene yedirtmek, paylaşmak, sabretmeyi öğrenmek değilmiş gibi sahurda önüne geleni yiyip akşam ne yiyeceğinin hayalini kurup iftar vaktine kadar ben oruçluyum, abi yiyip içmeyin ya, içenlere kafirlikten girip her türlü ana bacı söverek çıkmak tripleri neden anlayabilmiş değilim. böyle yapacaksanız tutmayın bu karşılıklı katlanma durumu bitsin,rahata erelim.