Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("mithat paşa") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

 • 2
  +3
  -1

  osmanlı'nın son dönemlerinde, özellikle sultan abdülaziz döneminde önemli görevler üstlenen devlet adamıdır. çeşitli vilayetlerde valilik yapmıştır. kanun-i esasi'yi hazırlayan devlet görevlilerine başkanlık etmiştir. ancak bana göre osmanlı devleti'ne faydasından çok zararı dokunmuş kendisinin.

  osmanlı devleti'nin 93 harbi olarak bilinen ve rusya'yla yapılan 1877 yılındaki savaşa sürükleyerek ülkeye büyük bir hezimet yaşatmıştır. üstelik bu savaşın kazanılamayacağı da çok açıkken.. bunun nedeni de kendisinin bir ingiliz hayranı olması.

  ayrıca mısır’a dış borçlanma yetkisi veren fermanı yayınlayarak mısır’ın ingiliz hâkimiyetine girmesine sebep olmuştur.

  sultan abdülaziz 'e yapılan suikastte parmağı olduğu oldukça açıktır. bu nedenle idama mahkum edilmiş ama ikinci abdülhamit tarafından cezası hapis cezasına çevrilmiştir. yine de hapishanede öldürülmekten kurtulamamış.

 • 1
  +2
  -1

  atatürk'ten önceki atatürk'tür. vali olduğu her yerde zirai, ekonomik ve toplumsal devrimler başarmıştır. bugünkü ziraat bankası'nın temelini oluşturmasının yanı sıra avrupa ekonomik tarihinde adı hala anılmaktadır.

  abdulhamit in muhalefet paranoyasına kurban edilen mithat paşa, suikast girişimi sonrası fransız konsolosluğuna sığınmış fransa'nın mithat paşa'yı iadesi için tunus meselesi "tatlıya bağlanmış" tunus fransa'ya verilmiştir.

  (bkz: taifte ölüm)
  (bkz: hıfzı topuz)

 • 1
  +1
  -0

  valilik gibi küçük çaplı hizmetlerde başarılı fakat olay vezirlik olunca tabiri caizse sıçan bir osmanlı paşası.

  sultan abdülaziz han'ın tahttan indirilmesi ve suikaste uğramasında parmağı olduğu ise aşikar.
  neyse ki ikinci abdülhamid han amcasının hesabını bu adamdan sormuş.

  merak edenler için bir darbenin anatomisi şiddetle tavsiye edilir.