Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("kur'an-ı kerim") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bisey yap

0 adet entiri secili.

 • 11
  +13
  -2

  içerisinde "cennete sadece iyi insanlar gidecek" diye bir ayet bulunan kutsal kitap. bundan daha güzel ve etkili kanun, kural olacağını sanmıyorum.

 • 3
  +4
  -1

  hükmü kıyamete kadar geçerli, müslümanların (tefsirini) okuması gereken kutsal kitap.

  edit: sadece müslümanlar okumasın tabii, kutsal kitabını okumayan o kadar çok müslüman varki, gayri ihtiyari öyle yazmış bulundum. hele bir müslümanlar okusun anlasın da, gayri müslimlere de sıra gelir kaptan.

  1 tefsir için öneri risale-i nur - slhcne 24 Aralık 2016 02:35
 • 3 kuran öyle demek istemedi şöyle demek istedi diyenler için üzülerek söylüyorum arkadaşlar; allah nasıl söylemek istese öyle söylerdi - artniyetli 11 Nisan 2016 17:29
  7 aslında insanlar ne anlamak isterse öyle anladı dostum. - paffer 02 Ekim 2016 00:49
 • 1
  +5
  -8

  -peygamberin kiminle evlenip kimi boşayacağı gibi gereksiz konulardan bahsetmesi.-
  evlat edinmenin yasaklanması (niye?)
  -tebbet suresinde ebu leheb'e lanet edilmesi.
  -kadınların ikinci sınıf insan olması.
  -inanmayanların öldürülmesinin teşvik edilmesi.
  -geldiği zamana göre devrimsel değişiklik getirecek ahlaki ve sosyolojik değişiklikler içermemesi.
  -cennetteki ödüllerin çok kısıtlı olması (yiyecek-içecek, seks. başka?)
  -islam dışı kişilerden erkek olanlarının öldürülmesinin, mallarının gasp edilmesinin, karısına tecavüz edilmesinin, karısının ve çocuklarının köle yapılmasının normal karşılanması.

  Bunlara neden yorum yapmadin guzel karsim?

  Yorum yeri kisitli geldi. 146 karakter de silemedim.

  aynı şeyi okuduysak neden tamamen farklı anladık? bu kadar zorlamayın bence - bilmemki 09 Ocak 2017 01:57
 • 5
  +7
  -2

  hz. muhammed'e indirilmiştir. kur'an-ı kerim 114 sure, 6666 ayettir. iki durak arasına bir ayet denir. bir harfi bile değişmemiştir. dünyadaki bütün kur'an'lar aynıdır. kur'an-ı kerim kıyamete kadar allah'ın himayesinde olup değişmeyecektir.

 • 3
  +3
  -0

  ister tanrı / allah tarafından cebrail a.s. aracılığıyla gönderilmiş olsun.
  ister hz. muhammed tarafından yazılmış olsun.
  içerik bakımından derin,zengin ve önemli bir kaynaktır.
  saygı duyarım.

 • aynen aynen, ebu leheb'e ne zaman beddua etmek istesem açar bakarım. mükemmel bi kitap - sub marcos 28 Ocak 2016 00:56
 • 0
  +6
  -6

  tevrat,incil,zebur gibi kitaplara değişti deyip kaç bin yıl önce yazılmış bu kitaba değişmedi demek saçmalıktır. değişmediyse de ne kadar absürt ve bencilce bir kitap olduğunu azhab suresine bakarak anlayabiliriz.

 • 6
  +10
  -4

  değişmediğine kanitiniz ne diye sorduğumda aldığım cevap aynen şu oldu '' kuran'ın değişmediği kuranda yazıyor. ''
  incil ve tevratta da degismedikleri yazılıdır. benzer ifadeler bulunur. bu mantıkla o kitaplar da değişmemiştir.
  ha sen şimdi diyeceksin muhammed son peygamber. (bkz: bahailik)

  (bkz: bobby henderson) favorim - bbbbbdffo 11 Nisan 2016 16:58
  kuranın değişmediğine yine kurandan örnek veren insan; ileride bir robot çıkıp ben insanım dediği zaman da onun insan olduğunu kabul etmesi gerek. bildiğin düzmantık insanıyım - artniyetli 11 Nisan 2016 17:15
  1 bu, petitio principii mantık hatası olara bilinir. - bbbbbdffo 11 Nisan 2016 17:26
  aria is the new black yapacak birşey yok biz elimizde olanla yetinmeliyiz sonra sorguda sorduklarında en azında yapmaya çalıştık diyebiliriz - benbeklerim 11 Nisan 2016 17:39
 • 0
  +0
  -0

  varaka bin nevfel kimdir diye araştırılınca göze daha farklı görünen kitap

 • 0
  +2
  -2

  7. yüzyılda indirilen kuran'ın en eski nushalarina 10. yüzyılda rastlanır. allahın gonderdigi son kutsal kitabın koruyabilen en eski nushasinin 10. yüzyılda olması şaşırtıcı.
  ayrıca yukarıda 4 kutsal kitabın sonuncusu yazılmış. 3 kutsal kitap vardır , zebur tevratın parçalarıdır.
  edit : yazdığım iki enrty'de %100 gerçek. ben yorum yapmadım olan bir şeyi söyledim. tabi ki tarihi bilgiler değişebilir ancak şu an en eski nusha 10. yy.
  gerçeklerden neden bu kadar rahatsız oldunuz anlamadım. dine hakaret etmedim. uslubumu bozmadim hatta elestirmedim bile sadece gerçekleri söyledim.

  1 inandirmak icin napalim sen kendini inanmamaya vermissin zaten.ac oku - kornerden gol yiyen kaleci 11 Nisan 2016 17:31
  acip okuyunca zaten neyin ne oldugu ortaya çıkıyor.sagda solda duyulan soylenen seyleri burada yazacagina bence git oku derim.o zaman sen de inanirsin - kornerden gol yiyen kaleci 11 Nisan 2016 17:33
  3 kere okuduğun halde vaziyet buysa... neyse bisi demiyorum. - kornerden gol yiyen kaleci 11 Nisan 2016 17:38
  merak etme türkce okudum.ben zaten tarafsizim . - kornerden gol yiyen kaleci 11 Nisan 2016 17:41
  1 bakara-7: allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir; gözlerinin üzerinde perdeler vardır. ve büyük azab onlaradır. - benbeklerim 11 Nisan 2016 17:43
  arkadaşlar kuran okurken nasıl objektif oluyorsun. bak cidden çok saçma yani zaten inandığın birşeyi okurken nasıl objektif olabilirsin. baştan herşeyi kaul etmiş inanmışsın. objektif değil de inanmayı isteyerek oku derseniz anlarım hadi - artniyetli 11 Nisan 2016 17:58
 • 0
  +1
  -1

  peygamberler her 1000 yılda dünyaya gelirlerdi. geldikleri zaman bazıları yeni bir din yaymak tanıtmak bazıları da önceden gönderilmiş bir dini yaymak için gönderilirdi. bu peygamberler dönemdeki en kötü toplumlara gelirlerdi. ve hz. muhammed s.a.v'de o dönemde (cahiliye) olan arabistan yarımadasına gönderildi. peygamberimiz ise kur'an-ı kerim'i cebrail a.s'dan işiterek mekkedeki bazı katiplerin yardımı ile o zamanki kureyş lisansına göre yapıldı. islamiyet yayıla yayıla bütün lisanlara çevrildi. hz. muhammed s.a.v'den önce her 1000 yılda 1 tane peygamber geliyordu fakat hz.muhammed s.a.v'den sonra asla peygamber gelmeyeceği bildirildi. şimdi gelelim tefsir olayına. tefsir edebilmek için kur'an-ı kerim'i ezbere bilmek o kelimelerin kureyş lisanındaki anlamlarını bilmek gerekir. şuanda dünyada kureyş lisanını bilen yok. yani şu zamanki tefsirler geçersiz. eski alimlerin kitaplarına bakarsan onlar yardımcı olur. bidat ehli alimlerin kitapları da var onlar bambaşka birşey inanan kişiyi bile dinden çıkarabilirler.

 • -1
  +4
  -5

  bütün kutsal kitapları okudum. hepsinde benzer saçmalıklar var. ayrıca bu kadar savunduğunuz kur'an-ı kerim'in bugüne kadar değiştirilmeden geldiğini nerden biliyorsunuz? bunu da kur'an'daki değiştirilemez ayetine mi dayandırıyorsunuz? iyi de zaten değistiyse eğer değiştirildiği anlaşılmasın diye böyle bir ayet eklenmiştir ki.

 • -1
  +0
  -1

  arapçadır ve edebi bir metindir. türkçesini anlamak ingilizce edebi bir metni anlamaktan çok farklı değildir.
  bazı kelimeler üzerinde ihtilaflar anlayamamazlıklar oluşur ve kelime araştırılır; şairin, yazarın o kelimeyi kullandığı başka yerlere ve oradaki anlamlarına, şiiri insanlara yayan kişinin sözlerinde o kelime ile ilgili açıklamalara bakılır, şairin bahsettiği bir olayka ilgili bir kelime ise, o olay incelenir vs. vs.
  işte bu tüm anlaşmazlığı gidermek için kelime kelime araştırılıp yazılmış kitaplara tefsir kitapları denir.
  size tavsiyem güvendiğiniz, insanlığına müslümanlığına güvendiğiniz bir insandan bir tefsir kitabı önerisi istemeniz ve önce direk meali okuyup kendinizi düşünüp, sonra tefsirden o ayete tekrar bakmanızı öneririm.

 • 3
  +3
  -0

  milletimizin sadece arapçasını okuyarak müslümanım diye geçindiği, tahminimce ülkemizin %10'luk dilimi aşmayan bir kısmının anladığı kutsal kitap. önce türkçesini oku, bak ne anlatıyor ne diyor sonra arapçasını okursun güzel kardeşim. ama önce türkçesini bir oku.

 • 0
  +3
  -3

  kendine has edebi dili, akustiği, içerdiği bilgilerle insan eliyle üretilemeyeceğine kanaat getirdiğim, islamiyet dininin kutsal kitabıdır. hz. muhammed (sav) a inmiştir.

 • 6
  +6
  -0

  olmadık hal ve hareketlere referans gösterilmeye başlanmış kitap.

  mevcut iktidarın nemrut adamlarından birine;
  -üni mezunu olmak dışında hiçbir vasfı bulunmayan oğlunuzu filanca kuruma direkt genel müdür sıfatıyla atama hakkını size kim veriyor?
  diye soruyorlar.

  o da;
  +kardeşim, kur'an-ı kerim'de yakınlarınıza, tanıdıklarınıza, akrabalarınıza yardım elinizi uzatın. onları darda, zorda komayın yazmıyor mu?
  cevabını veriyor.

  üşenmiyorum, gidip bakıyorum. evet doğru, yazıyor. herif haklı. günahını almışım. allah affetsin.

 • 4
  +4
  -0

  "işte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler(kötülükten korunacaklar) için hidayettir." bakara suresi, 2.ayet.