Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("kur'an-ı kerim") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

 • 19
  +21
  -2

  içerisinde "cennete sadece iyi insanlar gidecek" diye bir ayet bulunan kutsal kitap. bundan daha güzel ve etkili kanun, kural olacağını sanmıyorum.

 • 10
  +11
  -1

  hükmü kıyamete kadar geçerli, müslümanların (tefsirini) okuması gereken kutsal kitap.

  edit: sadece müslümanlar okumasın tabii, kutsal kitabını okumayan o kadar çok müslüman varki, gayri ihtiyari öyle yazmış bulundum. hele bir müslümanlar okusun anlasın da, gayri müslimlere de sıra gelir kaptan.

 • 4
  +4
  -0

  ister tanrı / allah tarafından cebrail a.s. aracılığıyla gönderilmiş olsun.
  ister hz. muhammed tarafından yazılmış olsun.
  içerik bakımından derin,zengin ve önemli bir kaynaktır.
  saygı duyarım.

 • 0
  +0
  -0

  varaka bin nevfel kimdir diye araştırılınca göze daha farklı görünen kitap

 • 0
  +2
  -2

  7. yüzyılda indirilen kuran'ın en eski nushalarina 10. yüzyılda rastlanır. allahın gonderdigi son kutsal kitabın koruyabilen en eski nushasinin 10. yüzyılda olması şaşırtıcı.
  ayrıca yukarıda 4 kutsal kitabın sonuncusu yazılmış. 3 kutsal kitap vardır , zebur tevratın parçalarıdır.
  edit : yazdığım iki enrty'de %100 gerçek. ben yorum yapmadım olan bir şeyi söyledim. tabi ki tarihi bilgiler değişebilir ancak şu an en eski nusha 10. yy.
  gerçeklerden neden bu kadar rahatsız oldunuz anlamadım. dine hakaret etmedim. uslubumu bozmadim hatta elestirmedim bile sadece gerçekleri söyledim.

  arkadaşlar kuran okurken nasıl objektif oluyorsun. bak cidden çok saçma yani zaten inandığın birşeyi okurken nasıl objektif olabilirsin. baştan herşeyi kaul etmiş inanmışsın. objektif değil de inanmayı isteyerek oku derseniz anlarım hadi - artniyetli 11 Nisan 2016 17:58
  1 @aria, en eski nüsha 10. yüzyılda değil 7. yüzyıla aittir. kanıtı topkapı sarayı kutsal emanetler bölümünde sergilenen hz osman dönemine ait kur'an-ı kerim'dir. - kedivelisi 08 Nisan 2017 23:34
 • 1
  +2
  -1

  peygamberler her 1000 yılda dünyaya gelirlerdi. geldikleri zaman bazıları yeni bir din yaymak tanıtmak bazıları da önceden gönderilmiş bir dini yaymak için gönderilirdi. bu peygamberler dönemdeki en kötü toplumlara gelirlerdi. ve hz. muhammed s.a.v'de o dönemde (cahiliye) olan arabistan yarımadasına gönderildi. peygamberimiz ise kur'an-ı kerim'i cebrail a.s'dan işiterek mekkedeki bazı katiplerin yardımı ile o zamanki kureyş lisansına göre yapıldı. islamiyet yayıla yayıla bütün lisanlara çevrildi. hz. muhammed s.a.v'den önce her 1000 yılda 1 tane peygamber geliyordu fakat hz.muhammed s.a.v'den sonra asla peygamber gelmeyeceği bildirildi. şimdi gelelim tefsir olayına. tefsir edebilmek için kur'an-ı kerim'i ezbere bilmek o kelimelerin kureyş lisanındaki anlamlarını bilmek gerekir. şuanda dünyada kureyş lisanını bilen yok. yani şu zamanki tefsirler geçersiz. eski alimlerin kitaplarına bakarsan onlar yardımcı olur. bidat ehli alimlerin kitapları da var onlar bambaşka birşey inanan kişiyi bile dinden çıkarabilirler.

 • 0
  +1
  -1

  arapçadır ve edebi bir metindir. türkçesini anlamak ingilizce edebi bir metni anlamaktan çok farklı değildir.
  bazı kelimeler üzerinde ihtilaflar anlayamamazlıklar oluşur ve kelime araştırılır; şairin, yazarın o kelimeyi kullandığı başka yerlere ve oradaki anlamlarına, şiiri insanlara yayan kişinin sözlerinde o kelime ile ilgili açıklamalara bakılır, şairin bahsettiği bir olayka ilgili bir kelime ise, o olay incelenir vs. vs.
  işte bu tüm anlaşmazlığı gidermek için kelime kelime araştırılıp yazılmış kitaplara tefsir kitapları denir.
  size tavsiyem güvendiğiniz, insanlığına müslümanlığına güvendiğiniz bir insandan bir tefsir kitabı önerisi istemeniz ve önce direk meali okuyup kendinizi düşünüp, sonra tefsirden o ayete tekrar bakmanızı öneririm.

 • 3
  +3
  -0

  milletimizin sadece arapçasını okuyarak müslümanım diye geçindiği, tahminimce ülkemizin %10'luk dilimi aşmayan bir kısmının anladığı kutsal kitap. önce türkçesini oku, bak ne anlatıyor ne diyor sonra arapçasını okursun güzel kardeşim. ama önce türkçesini bir oku.

 • 0
  +3
  -3

  kendine has edebi dili, akustiği, içerdiği bilgilerle insan eliyle üretilemeyeceğine kanaat getirdiğim, islamiyet dininin kutsal kitabıdır. hz. muhammed (sav) a inmiştir.

 • 6
  +6
  -0

  olmadık hal ve hareketlere referans gösterilmeye başlanmış kitap.

  mevcut iktidarın nemrut adamlarından birine;
  -üni mezunu olmak dışında hiçbir vasfı bulunmayan oğlunuzu filanca kuruma direkt genel müdür sıfatıyla atama hakkını size kim veriyor?
  diye soruyorlar.

  o da;
  +kardeşim, kur'an-ı kerim'de yakınlarınıza, tanıdıklarınıza, akrabalarınıza yardım elinizi uzatın. onları darda, zorda komayın yazmıyor mu?
  cevabını veriyor.

  üşenmiyorum, gidip bakıyorum. evet doğru, yazıyor. herif haklı. günahını almışım. allah affetsin.

 • 5
  +5
  -0

  "işte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler(kötülükten korunacaklar) için hidayettir." bakara suresi, 2.ayet.

 • 15
  +18
  -3

  burada arkadaşın birisi "bakara 191, nisa 89, nisa 91, tevbe 5" ayetlerinin bir cümlelik yerini alarak yazmış. daha önce kuran vs bilim başlığı altında tartışmıştık bakabilirsiniz. şimdi bunlara açıklık getireyim.

  1. bakara 191. ayet: arkadaşa göre şöyle; "onları yakaladığınız yerde öldürün." peki asıl ayet nasıl bakalım mı ?

  - "onları nerede yakalarsanız öldürün. sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. dinden döndürmek için işkence yapmak, adam öldürmekten beterdir. yalnız, onlar, mescid-i haram’ın yanında sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla orada savaşmayın, fakat sizi öldürmeye kalkışırlarsa siz de onlarla savaşın. işte kâfirlerin cezası böyledir. şayet onlar vazgeçerlerse siz de vazgeçin. zira allah çok affedicidir, merhamet ve ihsanı boldur." (bakara, 2/191-192; fetih, 48/24)

  - diyor ki size karşı savaşırsa. bu cümleden ne anlıyorsunuz ? biri size yolda gittiğinde omuz atsa bile bunu ölümlük mesele yapanlar var. size karşı savaşırlarsa sizde savaşın diyor. onlar vazgeçtiğinde sizde vazgeçin diyor.

  2. nisa 89. ayet: arkadaşa göre şöyle; "onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün." peki asıl ayet nasıl ?

  - "ne çok isterler ki siz de kendileri gibi küfre düşesiniz de böylece kendileriyle beraber olasınız. allah yolunda hicret etmedikçe onlardan dost edinmeyin! eğer aldırmazlarsa o vakit nerede bulursanız onları yakalayın, öldürün ve sakın onlardan veli veya yardımcı edinmeyin!.." (nisa, 4/89)

  - peki ayet neden böyle demiş ?

  :münafıklar mekke'den medine'ye gelerek peygamberimiz (asm) ile beraber bir kaç gün kalmışlardı. bilâhare geldiklerine pişman olup, birbirlerine biz, muhammed'den izin isteyelim ve geri mekke'ye gidelim, babalarımızın diniyle meşgul olalım. demişler ve gelip peygamberimize yâ resûlallah, bize bu medine'nin havası iyi gelmedi. izin ver de mekke'ye gidelim ve dinimiz üzere kalalım. demişlerdi. peygamberimiz (asm) de bunların isteklerini kabul etmiş ve kendilerine izin vermişti.

  peygamberimizin yanından ayrılan o münafıklar mekke'ye gidip, müşriklerle birleşmişler ve küfürlerini ilân etmişlerdi. daha sonra müşriklerle birlikte ticaret yapmaya başlamışlardı. münafıklar bir ara ticaret maksadıyla şam'a giderken durum müslümanlar tarafından öğrenilir ve yolları kesilir. malları ellerinden alınır, kâfir oldukları için öldürülmek istenilir. fakat müslümanların bir kısmı, onların da müslüman oldukları gerekçesiyle buna mani olmak istemişler. zira müslümanların bir kısmı o münafıkların dinlerinden döndüklerini bilmiyorlardı ve onun için de onları müdâfaa ediyorlardı. halbuki diğer müslümanlar onların dinlerinden döndüklerini çoktan öğrenmişlerdi. bunun için de onların yollarını kesip, mallarını ellerinden alıp, kâfir oldukları için, de öldürmek istiyorlardı.

  3. nisa 91. ayet arkadaşa göre nisa 89. ayet'in hemen hemen aynısı: "onları yakalayın, rastladığınız yerde öldürün" asıl ayet:

  - sizden ve kendi kavimlerinden emin olmak isteyen başkalarını da bulacaksınız.( fakat) fitneye her çağırılışlarında, ona geri döndüler. şâyet bundan sonra sizden uzak durmazlar, barış teklif etmezler, ellerini sizden çekmezlerse, o taktirde onları nerede bulursanız yakalayın ve öldürün. ve işte size, onların üzerine (saldırmanız için) apaçık yetki verdik.

  - gayet açık ve net, açıklamaya gerek bile yok. ayetin kendisini tamamen okursanız ne için böyle demiş bu ayet ? demezsiniz.

  4. tevbe 5. ayet arkadaşa göre şöyle: "müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün" asıl ayet ne ?

  - "o halde, hürmetli aylar çıkınca artık öbür müşrikleri nerede bulursanız öldürün, onları yakalayıp esir edin, onların geçebileceği bütün geçit başlarını tutun. eğer tövbe eder, namaz kılar, zekât verirlerse onları serbest bırakın. çünkü allah gafurdur, rahîmdir." (tevbe, 9/5)

  - peki bu ayet bize neden böyle demiş ?

  - bu ayeti kerime, o günkü müşriklerle savaşmayı emretmektedir. ancak günümüzde de islam toplumuna saldıran olursa, o bölge halkının kendilerine savaş açan kafirlerle savaşması farzdır.

  kuran vs bilim başlığı altındada bu açıklamayı yaptım, bir kez daha yazmak istiyorum. ben kur'an'ı hatmetmiş ve türkçe meallerinin tamamını okuyup ateist olmayan bir insanım. lütfen bu tarz basit şeyler yazmayın. yazacaksanız ayetin tamamını yazıp yorumlayacaksın. sadece bir cümleyle hop bu nasıl islam ? demeyin. sadece şu iki cümleyle ateist olmayın. görünce dayanamıyorum yazıyorum. müslüman arkadaşlara tavsiyem, bu soruları görünce mal gibi kalıyorsunuz, kusura bakmayın neden ? çünkü kur'an okumuyorsunuz. en azından şu ayetleri internetten açıp sadece bu cümleyi araştırın aslı neymiş yoksa o ayetin öyle olduğunu bilip kendi dinini haksız bulursun, yarın bir gün sende böyle olursun. tabi ki karar sizin. inancınıza ve inançsızlığınıza saygı duyuyorum...

  edit: karşı çıkabilirsiniz, kesinlikle hoşgörü ile karşılıyorum. mesaj atın konuşabiliriz, dediğim gibi inancınıza veya inançsızlığınıza saygım var.

 • 2
  +3
  -1

  karikateist sayfasının cımbızlayarak ayet seçip "işte kanlı kitap kur'an" diye sunduğu kutsal kitap.

  ayetleri okurken öncesi ve sonrasını iyi anlamanız lazım. kelimeleri de çevirirken/anlarken dikkat etmek lazım. farklı anlamlar çıkabiliyor her ayetinden, kelimesinden.

 • 2
  +2
  -0

  kurandaki bazı örneklemeler garip ve saçma geliyor gibi olabilir,ama emin olunki aştı doludur,mesela peygamberin evlenmesi gibi gereksiz bi konu gibi görünsede bu ne durumda neler yapılabilceğinin açıklamasıdır,emin olun herşeyin cevabı vardır,körü körüne kabul edin demiyorum ama araştırın,ben araştırmaya devam ediuorum ve mantık görüyorum,eleştirmek en kolayıdır.

 • 1
  +1
  -0

  evlerimizin hep en üst noktasında olup, tozlanan kutsal kitap. sorsak herkes inanıyor ama kimsecikler içindekini merak etmiyor. bu kadar müslümanız işte.

 • 3
  +3
  -0

  anlayarak okunması lazım.

  şüphesiz bu kitaptan sorguya çekileceksiniz. zuhruf 44

 • 3
  +4
  -1

  yorum yapanların yüzde doksan dokuzunun okumadığı kitaptır,amk size oku denmiş hem okumuyorsunuz hem de yok değiştirilmiş,yok insan yazmış,yok saçmaymış gibi yarak yarak yorum yapıyorsunuz,okuyun lan,okumaya çalışın bi çaba harcayın,bilgili adamları dinleyin,ateistlerin çoğunu anlayabiliyorum enazından mal gibi bağlanmıyorlar ,belli bi araştırma dan sonra eksikte olsa bilgilenip bi karar veriyorlar,ama hiç araştırmadan okumadan yorum yapan adamda net maldır.boşa yaşamayın okuyun,araştırın

 • -1
  +2
  -3

  bir kitap düşünün, okuyan herkes ama herkes farklı bir yorum çıkartıyor. herkes bir kitap okuyup o kitaptan farklı sonuçlar elde ediyor. evet o mükemmel birkitap, evet o kusursuz ve yol gösterici bir kitap. kusurlu olan insanlardır, islam mükemmel. ha bir de hz. peygamberimiz s.a.v'ın hanımları ile ilgili bir çizelge buldum. inceleyiniz. adı güzel, kendi güzel, ahlakı güzel efendimiz. peygamberimizin aile çizelgesi

  1 neden o hanımlarla evlendiğinide bilseydin - sabahakadarfm 13 Eylül 2016 19:50
 • 4
  +4
  -0

  müslümanların %100'ünün inandığı fakat %90'ının içinde ne yazdığını bilmediği kutsal kitabımız.

 • 21
  +23
  -2

  müslümanların %100ünün inandığı fakat %95inin hiç anlamaya çalışmadığı kutsal kitap, kurana güvenmek adına şöyle bir hikaye anlatayım:

  bir papaz, muhammed abduh'a gelir ve "kuranda her şey vardır diyorsunuz, mesela bir çuval undan kaç ekmek çıkacağı var mıdır ?" diye sorar. "evet" cevabını alınca şaşırır ve "nasıl olur ?" der. merhum abduh cevap verir ; "bilmiyorsanız bilene sorun der. biz de bilmediğimiz için gider bir fırıncıya sorar, öğreniriz" ve papaz susar.

  kur'an sizi güdülecek koyun olarak görmediği için temel meselelerde "bunu şöyle, şunu böyle yap" demez. size temel mantığı öğretir.

  ebu bekir'e (ra) isnat edilen "devemin yularını kaybetsem, onu kuranda ararım" sözü de böyle anlaşılmalıdır.