Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("hasan-ı basri") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

 • 1
  +1
  -0

  şöyle güzel yakarırmış Allah'a,

  "Allah'ım bana nimet verdin şükredemedim; bela verdin sabredemedim. böyleyken şükrüm az diye nimetini kesmedin, sabrım az diye de belanı sürdürmedin. Allah'ım senden lütuf ve keremden gayrı ne gelir!"

 • 2
  +2
  -0

  tâbiînin büyüklerinden hasan-ı basrî (r.a.), âlim, fakîh, âbid ve verâ sahibi bir zât idi. doğduğu zaman hz. ömer'e götürmüşlerdi. hz. ömer ona yüzü çok güzel olduğu için “hasan” ismini vermiştir.

  ashâb-ı kirâm'dan üç yüz kadarına yetişmiştir. hatta kendisi “biz gazâ için horasan'a gittiğimiz zaman ordumuzda ashâb-ı kirâm'dan üç yüz zât bulunuyordu.” derdi.

  hasan-ı basrî'nin (r.a.) annesi, peygamberimizin zevcesi ümmü seleme vâlidemizin âzâdlısı idi. ümmü seleme (r.anhâ) bir gün câriyesini hizmet için bir yere göndermişti. bu sırada küçük bebek olan hasan-ı basrî (r.a.) çok ağlayınca ümmü seleme (r.anhâ) dayanamayıp kucağına almış ve ona göğsünü verince bolca süt gelip emzirmişti. hasan-ı basrî'nin (r.a.) ulaştığı ilim ve hikmet işte peygamberimizin zevcesi ümmü seleme validemizin sütündendir. hanedân-ı nübüvvetten aldığı feyz ile kendisinde birçok kemâlat tecellî etmiştir.

  hasan-ı basrî (r.a.) buyurdular: “mümin sabah ve akşam, her zaman üzüntülüdür. zira o iki tehlike arasında kalmıştır. biri geçmiş günahlarıdır ki allâhü teâlâ'nın nasıl muamele edeceğini bilmiyor. diğeri de başına ne gibi sıkıntıların geleceğini bilemediği kalan ömrüdür.”

  “ilmin âfeti unutmaktır, hayatı (sahibinde kalması) da müzâkere etmektir.”
  (hılyetü'l-evliyâ-tehzîbü'l-kemâl)

 • 0
  +0
  -0

  emevi halifesi abdülmelik bin mervan ile kader bahsi üzerine mektuplaşması ve kader konusundaki kur'an'dan ispatları şahanedir.

  okumanızı tavsiye ederim.