Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("darülaceze") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

 • 1
  +2
  -1

  2. abdülhamid tarafından kurulan hayır kuumudur. günümüzde aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlıdır.

  --- wiki ---
  darülaceze, 1895 yılında padişah ii. abdülhamit'in fermanı üzerine okmeydanı'nda 27.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. bir idare binası, sekiz aceze dairesi, çocuk yuvası, revir ve hastane, cami, kilise, sinagog, iş ocakları, aş ocağı, fırın, hamam, çamaşırhane, gasilhane, berberhane, hemşire ve bakıcılar için personel lojmanları, rehabilitasyon merkezi, hayvan kesimhanesi, demirbaş eşya deposu, kuru gıda ambarı, yaş sebze ve meyve muhafaza deposu, buzhane gibi üniteleri içine alan 20 binadan oluşmaktadır. burada yüzyıldan beri din, mezhep, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bakıma muhtaç kimsesiz, yaşlı ve sakat insanlarla, sokağa terk edilmiş 0-6 yaş arası çocuklar ücretsiz olarak, her türlü ihtiyaçları karşılanarak barındırılmaktadır. bugün aile ve sosyal politikalar bakanlığı'na bağlı olan kurum [1], mülhak bütçe ile yönetilmektedir. darülaceze'nin gelirleri, hayırseverlerin bağışları, zekat, adak, kurban bağışı, gayrimenkul hibeleri ve bunlardan alınan kiralar ile belediyece tahsil edilen %10 eğlence resminin %10'undan oluşmaktadır.
  --- pedi ---

 • 2
  +2
  -0

  bakacak kimsesi olmayan, sakat ve yaşlı kişileri, kimsesiz çocukları korumak için istanbul'da kurulan yurt.
  kurulması 1890'da düşünülen yurdun temeli ii. abdülhamit ve sadrazam halil rifat paşa'nın çabaları ve halkın yardımıyla kâğıthane-poligon sırtlarında, 7 kasım 1892'de atıldı. 1895'te içişleri bakanlığı'na bağlandı. bugün istanbul belediyesi'ne bağlıdır. amacı, hiçbir ayrım gözetmeden, düşkünleri barındırmak, çalışabileceklere iş sağlamak, yurttakilerin yaşamlarını güvence altına almaktır. kuruluş 28.500 m2lik bir alanı kaplamakta, müdürlük binası, hastaneler, çocuk yuvası, düşkünler pavyonu, cami, hamam ve diğer binaları kapsamaktadır.

 • -1
  +2
  -3

  perşembe günü bol bol börek sarıp götüreceğimiz yer bekleyin teyzelerim amcalarım sohbetinize doyamamaya geliyoruz :)

 • 1
  +1
  -0

  düşkünler evi olarak geçen arapça kökenli kelime.

  ilk iki entryi okumanızda fayda var.