bugün
 1. 2
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Ara sıra geliyor düşünüyorum biraz daha ders çalışıp başka bir lise kazansam, ordan başka bir üniversite falan acaba hayatım nasıl bir seyirde olurdu diye. Üzücü olan bu sorunun cevabını hiçbir zaman alamayacak olmam
 2. 3
  +
  -entiri.verilen_downvote
  ailem ya da beden eğitimi öğretmenim daha bilinçli olsaydı şu an atletizmde türkiye'yi temsil ediyor olabilirdim. o kadar çok içimde kalan bir şey ki bu, sonucunu hep merak etmişimdir ve etmeye de devam edeceğim.
 3. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  olabilirdi, olurdu.. bazen çok yoruyor bu his. olurdu da olmadı işte.
 4. 0
  +
  -entiri.verilen_downvote
  O his sürekli benimle… elbette olabilirdi. Ama maalesef.
 5. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Başka bir ailenin çocuğu doğmuş olsaydım kesinlikle bambaşka bir hayatım olurdu yani tabi ki olurdu aile başka olunca hani ya neyse işte bu aile beni çok yıprattı çok da yordu daha anlayışlı insanların evladı olsaydım ben de gayet düzgün bir insan olup düzgün bir hayat yaşardım belki de. Ha bir de köyde doğmuş olmak var tabi. İnsanlar köyü öve öve bitiremezler fakat köyde yaşayan insanlar da köye söve söve bitiremezler bunu da düşünerek köyde de doğmak istemezdim çünkü hayatla çok geç ve çok sert bir biçimde karşılaştım.
 6. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Hep hayalinde bir hedefin olur ona ulaşınca artık bi amacın kalmaz ya. İstanbul'a gelmekti hedefim,gelince amaçsız kaldım. Bazen buraya gelmesem neler olurdu merak ediyorum. İhtimaller denizi tabi asla bilemiycem.
 7. 4
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Hayat benim planım varken bana kendi planını yaşattı tam olarak, çabaladığım ve sonuçsuz kalan nice emeğim var bu yüzden başka bir hayatım olabilirdi net, üstelik bunun içinde güzel çabaladım, neyse artık olan oldu hayatın sunduğuna bakalım belki daha güzel şeyler vardır sunduğunda.
 8. 22
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Çok kurcalamayın gençler. Belanızı siker bu his. Şaşıracaksınız ama hayat hep ileriye doğru akan bir oyundur. Size bazen tersi mümkünmüş gibi gelir ama öyle değildir. Her zaman hesapta olmayan ihtimaller ve seçenekler çıkacaktır. Önceki seçeneklere geri dönmeye çalışmak bu oyunu yanlış oynamanıza sebebiyet verir. İleriye doğru akan oyunda geriye gitmeye çalıştığınız için ilerleme fırsatınızdan da feragat etmiş olursunuz ve fark ettiğinizde her şey için çok geç olacaktır. Efendi olun ve geçmişte yaptığınız hataların yakasını bırakın. Siz bıraktığınızda nasılsa onlar da sizin yakanızı bırakacaktır.
 9. 0
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Bazen s!kerler böyle işi diyip ders çalışmaktan vazgeçersin.
 10. 2
  +
  -entiri.verilen_downvote
  muhakkak olabilirdi fakat daha iyisi mi olurdu daha beteri mi asla bilemeyeceğiz. ve başka türlüsü artık mümkün de görünmediğinden elimizdekini başka türlü yapmaya çalışmaktan başka çare var mıdır? sanmam.
 11. 10
  +
  -entiri.verilen_downvote
  insanı yer bitirir. nereden biliyorsun diye sormayın çünkü hayatımın bir dönemi tamamen bu soruyu düşünmekle geçti. donra kim bilir daha önce kaç kere okuduğum “Bulunduğun yer seni memnun etmiyorsa, yerini değiştir. Ağaç değilsin.” cümlesini öyle bir anda okudum ki o günleri aştım. “olabilirdi” yerine “olabilir” diyorum. hayattayken daima bir şansımız var ve hangi kapıların açılacağını bilmiyoruz.
 12. 0
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Hayat yapısı gereği sürekli bize seçimler sunar ve biz bu seçeneklerden (eğer birden fazla seçenek şansımız var ise) birisini seçerek ilerleriz. Bu yol ayrımları bizi nereye götürür bilinmez. Hangi daha iyidir ya da kötüdür net olarak bilemeyiz. Sadece içinde bulunduğumuz şartlar gereği bize göre en makul olanını seçerek devam ederiz. Bazen bu seçimler bizi mutlu eder bazen ise mutsuz. Belki hayatımızı alt üst eden bir seçim bile yapabiliriz. Ama yaşamadan hayatımızın altının üstünden daha mı iyi yoksa daha mı kötü olduğunu bile bilemeyiz. Evet bizi şu an bulunduğumuz hayata getiren seçimler yerine başka seçimler yapsaydık kesinlikle farklı bir hayat yaşıyor olurduk ama mevcut durumumuza göre daha iyi mi yoksa daha kötü mü olacağını bilemezdik. Bu yüzden bu konu üzerine çok düşünüp kafa yormak yerine anı yaşamak çok daha mantıklı bir seçimdir. Bakın şu an bile daha iyi olduğu düşüncesi ile bir seçim yaptım. Hayat böyledir işte.
 13. 0
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Daha çok hayat olumsuz ilerlemeye başlayınca insanın aklına gelen düşüncedir. Ama ben hedefime ulaşmış olmama rağmen bu düşünceye sık sık kapılmaya başladım. Çünkü insanı asıl mutlu eden şey hayattan beklediklerinin yerine gelmesi değil "an"dan aldığı zevktir. Geçmişle hesaplaşması hiç bitmeyen birisi bir süre sonra bu düşüncenin kıskacında buluyor kendini. Oysa hayatın aslında bizim seçimlerimizle şekillendiğini ve o an o seçimi yaparken de şartların buna müsade ettiğini kabul etsek yani aslında geçmişteki kendimizi yargılamayı bıraksak çok daha mutlu olacağız. Ama işte söylemesi kolay yapması zor.
 14. 3
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Başka bir hayatınız olabilecekken sizin yüzünüzden olmadıysa, yeteri kadar üzülüp pişmanlık duyduktan sonra oluşturulan yeni rotada ilerlemekte fayda var. Ders almak önemli ama vicdanınıza da çok yüklenmeyin kanser olursunuz.
 15. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Bunu düşünmekten mevcut hayatımı da yaşayamıyorum
 16. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Kesinlikle olabilirdi ya. Öyle salak saçma hatalar yaptım ki çok enteresan yerlere kaydı hayat.
 17. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  Bunu kendi seçimlerim için düşünmedim ben pek. Ama ya annemle babam evlenmeseydi? Acaba hangisinin çocuğu olurdum? Yoksaa bambaşka birilerinin mi çocuğu olurdum? Ruhum yaratılmış olur muydu? Kim olurdum? Kafamda deli sorular.
 18. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  her tercih bir vazgeçiştir bu hissin özeti, bu cümledir. bir yol ayrımına geldiğinizde ve bir tercih yaptığınızda geleceğinizi değiştirirsiniz. belki iyi belki kötü ama o tercihle geleceğiniz değişir. bu yüzden; başka çok başka bir hayatımız olabilirdi. tercihlerimizin sonucu yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz. kalbinizin ve aklınızın çelişmediği tercihleriniz olsun.