Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("aylak adam") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

 • 5
  +5
  -0

  fazla kitap okumayan insana ağır gelecek kitap. lakin seviyorsanız okumayı garip bir güzelliği var bu kitabın sorgulayarak o kadar güzel anlatıyor ki herşeyi.

 • 6
  +6
  -0

  ----alıntı---

  komşu oldum kendisine. biliyorum, hiçbir zaman istiklal'de yürürken omuz omuza çarpışmayacağız. biliyorum, hiçbir zaman tramvayda denk gelmeyeceğiz. biliyorum, hiçbir zaman sinemadan çıktığımızda aynı filmi izlemiş olmayacağız. yine de kendisiyle komşuyum. stüdyomun 200-300 metre ötesinde yazıldığını varsaydığım evi duruyor, bense arada bir canım sıkıldığında o evin önüne gidip, bir sigara yakıp geri dönüyorum. neme lazım, birileri rahatsız olur. neme lazım, anlamazlar(dı)..

  şu saatten sonra eğer kendime dövme yapacak ya da başka bir dövmeciye dövme yaptıracak olursam bu kitabın her bir satırını tüm vücuduma işle(ti)rim. her bir satırını ama. yaşım 33'e gelmişken. sadece anne ve babamın gözünde değil, tüm toplumun gözünde büyümüş, iş güç sahibi olmuşken hem de. sol elime aldığım gibi dövme makinasını, sağ dizimden başlarım. ince ince ama. acıta acıta. bastıra bastıra. az bir şey de kanata kanata. zira ne diyordu üstad; "kanla yazılan okunmak değil, ezberlenmek ister."

  kanla yazıldığını düşünüyorum bu kitabın. az bir şey de rakıyla. satırları anason kokuyor. az bir şey de deniz. istanbul kokuyor koca kitap. bazen de sadece is.. bu yüzden işte, sırf bu yüzden derimden içeri girsin istiyorum. sadece manen değil, madden de.
  gerekirse kendisinin tek bir harfini bedenimden dışarı taşırmamak için yaz kış pardösü giyerim, farketmez. yeter ki saklı kalsın. yeter ki fazla bilinmesin. ve o sigarasından ilk nefesi ciğerlerine çektiğinde ben öksüreyim. o üşüyen ellerini nefesiyle ısıtırken ben ellerim ceplerimde dolanayım.

  zira, belki bir gün denk geliriz bir sinema çıkışında. ikimiz de aynı havayı soluyup birbirimizi o histerik gülüşten tanırız. ve bir bakmışsın iki eski dost gibi kolkola girip en yakın meyhaneye gitmişiz. cam kenarından bi masayı donattırıp rakı söylemişiz. içmişiz. yemişiz. arada bir öksürüp sigaralarımızı aynı küllükte öldürmüşüz. en çok da ölmüşüz ama. sonra tekrar hayata dönmüşüz. bizi rakı şişesinde balık olarak yaratmayan tanrı'ya sövmüşüz. o ara ana caddeden "o" geçmiş. ikimiz de yerimizden fırlayıp peşinden koşmuşuz. o kalabalıkta kaybolurken biz ensemizden tutulup, kollarımız kelepçelenerek bir polis otosuna bindirilmişiz.

  alacağın olsun adam.

  ---alıntı---

 • 9
  +9
  -0

  --- spoiler ---
  sabahları geç kalkmaya alışmış bir insan, bir gece yatarken, "yarın erken kalkmam gerek" diye düşünüp ertesi sabah istediği vakitte uyanınca nasıl şaşarsa o da saatine bakınca öyle şaştı. dörde beş vardı.
  --- spoiler ---

 • 7
  +7
  -0

  az önce bitirdiğim müthiş kitap. hayattaki kalıpları sorgulattıran herkesin içindeki c.'yi ortaya çıkartan kitap. bütün kitabın üçüncü tekil şahısla anlatılması beni bazen afallatsa da anlatım ve konu yönünden falsosu yok. okunması gereken kitaplardan. beni benden alan bence en vurucu kısmı ise şurasıdır:

  --- spoiler ---
  sevmek! kelimelere herkes kendine göre bir anlam, bir değer veriyor galiba. bu değerler aynı olmadıkça iki kişi iki ayrı dili konuşuyorlarmış gibi olmuyor mu?
  --- spoiler ---

 • 1
  +1
  -0

  an bu an. anayurt oteli ile kendisini indirdim telefona. bitince reslenecek.

 • 4
  +4
  -0

  sıradanlaşmaktan, monoton bir hayattan tiksinen bir adet ''c.'' karakterini içinde bulunduran kitap.
  kitap genel olarak yabancılaşma problemini ele almış. post-modern edebiyatımızın demirbaşlarından.

  (bkz: c.)

 • 4
  +4
  -0

  dünyada hepimiz sallantılı, korkuluksuz bir köprüde yürür gibiyiz. tutunacak bir şey olmadı mı insan yuvarlanır. tramvaydaki tutamaklar gibi. uzanır tutunurlar. kimi zenginliğine tutunur; kimi müdürlüğüne; kimi işine; sanatına. çocuklarına tutunanlar vardır. herkes kendi tutmağının en iyi, en yüksek olduğuna inanır. gülünçlüğünü fark etmez. kağızman köylerinden birinde bir çift öküzüne tutunan bir adam tanıdım. öküzleri besiliydi , pırıl pırıldı. herkesin, “- veli ağanın öküzleri gibi öküz, yoktur, ” demesini isterdi. daha gülünçleri de vardır. ben, toplumdaki değerlerin ikiyüzlülüğünü, sahteliğini, gülünçlüğünü göreli beri, gülünç olmayan tek tutamağı arıyorum: gerçek sevgiyi! bir kadın. birbirimize yeteceğimiz, benimle birlik düşünen, duyan, seven bir kadın!

 • 3
  +3
  -0

  bu efsane kitabın ardından albert camus- yabancı yı da okuyun pişman olmayacaksınız

 • 4
  +4
  -0

  şimdiye kadar okuduğum en güzel kitap.

  "insanları yalan söyledikleri zaman dinlemeyi severim. olmak istedikleri, olamadıkları 'kişiyi' anlatırlar.''

 • 9
  +10
  -1

  tüm paramı bu kitaba harcayıp sokaklarda bedava dağıtsam c.'nin mutsuzluğunu bir nebze olsun dindirebilir miyim acaba diye düşünüyorum. sanmıyorum açıkçası. öyle bir kitap benim için.

  (bkz: kutsal kitaplar)

  1 sorması ayıp özel bir nedeni var mı? cidden bir hikayesi falan varsa bir entry bekleriz. - devriksekiz 10 Şubat 2017 16:00
  3 özel neden kitabın kendisi işte. - madridli bela 10 Şubat 2017 16:19
  1 haa hayatımın kitabı diyorsun. hani ben başka bir anısı mı var ki diye sormuştum ki anladım şu an tamam. - devriksekiz 10 Şubat 2017 16:20
 • 4
  +4
  -0

  tarifsiz bir roman.. bu sabaha karşı yine geldi aklıma. "o" tanıdık boşlukla birlikte.içimi acıttı,neden bilmiyorum kalbimi kırdı,sonra acı acı güldü ve gitti.ben kaldım..yarım kaldım, çaresiz kaldım, kendimle kaldım. o gitti..

 • 7
  +7
  -0

  mükemmel giriş cümlesine sahip yusuf atılgan kitabı
  --- spoiler ---
  ‘’birden kaldırımlardan taşan kalabalıkta onun da olabileceği aklıma geldi. içimdeki sıkıntı eridi.’’
  --- spoiler ---

 • 4
  +4
  -0

  "acelem yok benim, biliyorsun.
  bir gün sana dünyada dayanılacak tek şeyin sevgi olduğunu öğreteceğim."

 • 5
  +5
  -0

  "sustu. konuşmak gereksizdi. bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti. biliyordu; anlamazlardı."
  ulan ya sonu beni çok etkilemişti