Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("araba kullanmak") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

 • 1
  +1
  -0

  şuan marketten iletiyorum: az önce market arabasıyla 3 paket süt düşürdüm iki kişinin ayağının üstünden geçtim tatilde ehliyet kursuna yazılmayı düşünüyorum direksiyon öğretmenimin benden çekeceği var araba falan kullanamam ben

 • 1
  +1
  -0

  sonradan öğrenilen herşey gibi pratik yaparak gelişecek bişeydir bu araba sürme işi.şimdi araba kullanmaya yeni başlayan arkadaşlara naçizane bir kaç tavsiye vermek istiyorum ;

  -çevrenizde iyi bir şöför varsa onu çok iyi gözlemleyin.hangi durumlarda ne gibi refleksler sergiliyor.hangi virajları genişten alıyor,ışıklarda dönülecek tarafa doğru hangi şeride duruyor mesela.

  -mesela yokuşta durmak zorunda kaldınız ve debriyaja ayağınız tam anlamıyla alışmadı,el frenini çekin ve arabayı kaldırıyormuş gibi gaz verin.araba gazı yedikten sonra el frenini indirin.

  -size araba sürmeyi öğreten kişi eğer sizi geriyorsa bir kaç pratikten sonra sakin yerlerde tek başınıza sürmeye çalışın.üzerinizde baskı olduğu sürece daha çok çuvallarsınız.eğer ehliyet kursunun arabasını sürüyorsanız siktir edin hiç kafanıza takmayın.

  -tüplü araba sürüyorsanız gazı biraz daha çok pompalayın,dizelse zaten ayağınızı yavaş bir biçimde debriyajdan çekmeniz bile yeterli olacaktır.

  kendimden örnek verecek olursak babam bana çocuk yaşta araba sürmeyi öğretti arkadaşlar.babam bana o kadar bağırıp çağırdı,sövüp saydı ki aradan 10 yıl geçti hala yanımda otururken gerilirim.yani sakin bi şekilde öğrenmelisiniz.

 • 0
  +2
  -2

  ay of zannımca iğrenç bir şey.
  abi her ne kadar bazı araba modellerine bayılsamda.
  şuna karar verdim ki araba insanı değilim.
  4 teker ne ulan misssss gibi 2 teker dururken manuel işime gelmedi açıkçası otomatikte istemem salağımdır istemem amk.

  bir de şey öğrenecekseniz özellikle bayanlar babanıza pek şey etmeyin her stop ettirfiğinizde kafanızı direksiyona geçirmek isteyebilir.

  (bkz: alayına motosiklet)

 • 1 ben ne dedim amk ğyçfpsöyğvöf - kafasi simdi geldi 31 Temmuz 2017 21:09
  1 qalbimi qırdın.... - kafasi simdi geldi 31 Temmuz 2017 21:31
  1 ben babamdan öğrendim pişman değilim, neden böyle dediniz anlamadım - jaehaerys 31 Temmuz 2017 22:03
  ne kadar şanslı birisin :) babalar biraz agresif oluyor araba kullanmayı öğretirken tabi bu bir genelleme ama istisnalar kaideyi bozmaz lhöhşföclgög - kafasi simdi geldi 31 Temmuz 2017 22:15
 • 6
  +6
  -0

  araba sürmeyi öğretmenin ilk şartı şu sihirli kelimeleri söylemek ;
  "debriyajdan hafif hafif çekerken gaz ver".

  1 o gaza hafif basarken ayağı kasmamak lazım alışana kadar insanın ayağı felç oluyor lgöhpggpfö - kafasi simdi geldi 31 Temmuz 2017 21:33
  1 bir hafta bacağı ağrıyanı bilirim lol. - geceucanpirasa 31 Temmuz 2017 21:38
 • teorik olarak öğrenebilirsin öyle - yetmedi ruzgarim karabulutlari dagitmaya 16 Mayıs 2018 20:21
 • makasçılık sezdim? - jaehaerys 16 Mayıs 2018 20:54
  nadir - sylrgogo 16 Mayıs 2018 21:06
  1 akıcı yoğun trafiği genelde makasçılar sever gibi de ondan şeyettim :d - jaehaerys 16 Mayıs 2018 21:08
  çokta kurcalamamak lazım.dd - sylrgogo 16 Mayıs 2018 21:10
 • 0
  +0
  -0

  dedem hep ekmek yemekten kolay dermis şimdi babam diyor ehliyet almam için yanında 1 yıl staj yapmamı şart koydu 2 ayım kaldı kullanıyoruz bakalım

 • 2
  +2
  -0

  trafikte andavallarla karşılaşmadığınız sürece güzeldir. ama amına kodumun malları insanı deli ediyor bazen.

 • 1
  +1
  -0

  şu sıralar gerginlik seviyesinden mi insanlar böyle yoksa sıcaklar mı bilemesem de, trafik beni korkutur oldu. kullanmaktan kaçmakta buldum kendimi.

 • 1
  +1
  -0

  abim öğreteyim dedi geçenlerde önce vites geçişlerini gösterdi sonra çalıştırmayı falan her neyse en son debriyaja basss diyorum anlamıyor musun allahın cezası diye bağırıyordu baba ve abi direksiyon dersi için yanlış tercihmiş onu anladım

 • 11
  +11
  -0

  seneler önce araba kullanmayı yeni öğrendiğim zamanların birinde, annem ekmek almaya göndermişti beni. gidip en uzak fırından almıştım. o gün bugündür o hevesin aynısını hiçbir şey de bulamadım

 • 2
  +3
  -1

  en zevk aldığım, yaparken hiç yorulmadığım şeylerden biri. bu zamana kadar hiç yalağuz kullanmadım ama babam da her geçen gün geliştirdiğimi söyleyince acayip hoşuma gidiyor.

 • 1
  +1
  -0

  küçük şehirlerde keyifli, metropol şehirlerde ise kabusa dönüşen eylem.

  her an kaza yapacakmış hissiyatı ile sürmek, bilemiyorum altan bilemiyorum.

  kesinlikle önemli bi konuya değinmişsin :) - kıpçak bey 06 Eylül 2018 10:11
 • 0
  +0
  -0

  sanırım hiç öğrenemeyeceğim. küçükken geçirdiğimiz trafik kazasından sonra tramva oldu bende. kardeşim hızını 50 km üstüne çıkardığı zaman bile çok geriliyorum.

 • 1
  +1
  -0

  araba kullanmak basit bir şey olabilir. artık yeni teknolojiler sayesinde birçok kolaylık sağlanıyor. özellikle otomatik vites, yokuş kalkış desteği, esp, şerit takip sistemleri, direksiyon hız hassasiyeti gibi özellikler ve park etmek için sensörler. lakin atlanılan büyük bir konu var o da (bkz: trafik kuralları) trafik kurallarından ziyade toplum içerisinde araba kullanmak konusunda yoksunuz. normal hayatta da insanların birbirine saygısı yokken. metal bir kabuğun içinde herkes kendisini dokunulmaz ve güçlü hissettiği için herkes birbirine haksızca davranışlarda bulunabiliyor. yol vermek konusunda 100 arabadan sadece biri duyarlıdır. ve ilginçtir kimse kendi canını da önemsemeden araba kullanıyor.
  geçenlerde yaşadığım bir olay;
  ana yola bağlanan bir yerden çıkacağım ve ışıklarda bekliyorum. uzun bir süre kırmızı ışıkta bekliyordum. akşam saati olmasıyla ve pek arabanın gelmemesine rağmen kırmızı ışık ihlali yapıp ana yola çıkmadım. yeşil yandı ve yavaştan çıkmaya çalışırken ana yolda solumdan hızla gelen aracı fark ettim ve direkt bende kırmızı ışıkta geçiyor hissiyatı oluşturdu ve uzun süre kornaya basarak yavaşça çıktım. o pek hızlı muhterem şahıs tabii sinir oldu ve ilerde sağda çekip bekledi. yanına gelip kırmızı ışıkta niye geçiyorsun diye bağırdım, bana yeşil yanıyor, bak arkadan arabalar geliyor dedi. arkama bakmadım, mevzuyu da uzatmadım yoluma devam ettim ama şunu düşündüm. trafik lambaları arızalanmış olabilir ama etrafımıza da dikkat etmiyoruz. ben o gelen araca bakmadan yeşil diye çıksam felaketle sonuçlanacak. böylesine düşüncesizce araba kullanıyoruz işte.