bugün
/
 1. 26
  +
  -entiri.verilen_downvote
  türk halkının ata'sına verdiği soyadı. (bkz: mustafa kemal atatürk)
 2. 9
  +
  -entiri.verilen_downvote
  bu soyadı sadece ulu önder mustafa kemal'e adanmiş bir isimdir. turkiye'de başka hic kimse bu ismi koyamaz sadece isim "ata", soy isim "turk" olursa koyulabilir.
  0adam bug bulmuş - pic mimar 29.09.2016 12:42:33 |#2813140
 3. 2
  +
  -entiri.verilen_downvote
  her zaman beni etkileyebilen bir insan.hayır anlamıyorum nasıl oluyor da ..... gerisini tamamlamaktansa söylediklerine bırakıyorum. "tabiatın, her şeyden büyük ve her şey olduğu anlaşıldıkça, tabiatın çocuğu olan insan, kendinin de büyüklüğünü ve haysiyetini anlamaya başladı" "insanlar sularda kaynaşıp çırpınan bir mevcuttan bu günkü şekline geldi. insanın bu günkü yüksek zeka, idrak ve kudreti milyonlarca ve milyonlarca nesilden geçerek hazırlandı. artık insan bugün tabiatın nihayetsiz büyüklüğüne ve tabiat içinde kendi nevinin mukederatına gittikçe büyüyen bir irade ve şuur ile bakıyor." "hayat her hangi bir doğa dışı etkenin müdahalesi olmaksızın dünya üzerinde doğal ve zorunlu bir kimyasal ve fiziksel olaylar dizisi sonucudur. hayat sıcak, güneşli ve sığ bir bataklıkta başladı. oradan sahillere ve denizlere yayıldı. denizlerden tekrar karalara geçti. ilk hayvan denizlerde balık ve karalarda muhtelif kemikli yaratıklar oldu. bunlar devirlerde şekilden şekile tekamül ettiler. insanlar sularda kaynaşıp çırpınan bir varlıktan bu günkü şekline geldi..." “hayat, her hangi bir tabiat harici etkenin müdahalesi olmaksızın dünya üzerinde tabii ve zaruri bir kimya ve fizik seyri neticesidir.” “insanlar, sürfeler gibi sulardan çıktılar ilk önce… ilk ceddimiz balıktır. işler daha ilerledikçe o insanlar, primat zümresinden türediler. biz maymunlarız; düşüncelerimiz insandır.” . . . . . açıkçası o zamanları ben cahilliye dönemi gibi görüyodum.yani tamam evrim 1858'de ortaya atıldı da çok sayıda kişi çürütmeye çalıştı. bir doğabilimci/biyolog olmayıp evrim'e bu kadar güvenmek ve üstelik felsefik yönden de mükemmel olmak... hayranlığımı artırıyor.
 4. 16
  +
  -entiri.verilen_downvote
  atatürk neden hocaları astı diyenler bugün fetoyu asmak istiyorlar.demekki atatürk böyle kansız, hain hocaları asmış.
  0muhteşemsin 👍 - ynreis 18.12.2016 17:26:48 |#2417176
 5. 4
  +
  -entiri.verilen_downvote
  aşık olduğum ilk adam.
 6. 5
  +
  -entiri.verilen_downvote
  başbuğ!
 7. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  şu an kalksa, gelse, ben de dahil kendisini savunduğunu iddia eden herkese bi baksa, sonra şöyle dönüp ülkeye baksa, kendim için konuşuyorum, suratıma tükürse, dönüp de ağzımı açıp tek bi laf edemem. eniştem geçen şöyle bir cümle kurdu. "bu ülkedeki en geri zekalılar solculardır." dedi. "giderler iki pankart açarlar, muhafazakarlara laf sokarlar, sonra eve gidip 'bak nasıl laf soktum' derler, o muhafazakar adam da hırslanır, gider öğrencileri alır, vakıflar açar, kendi adamlarını yetiştirir, biz de öyle bakarız." dedi. sonra düşündüm, eniştem haklıydı amk. bugün muhafazakarlara sürekli laf sokan solcuların ülkesi için ya da ülkesini kurtarmak için yaptığı hiçbir şey yoktu. harekete geçme isteği sıfır. hep birisinin gelip onları kurtarmalarını beklediler. ve bu böyle de olacak. ama bu bir kişinin çabasıyla olacak birşey değil. ... atatürk, zamanın herşeyi değiştirdiğinin farkinda olan birisiymiş, bu yüzden ilkelerinin arasinda (bkz: inkılapçılık) var. zamana ayak uydurabilmen için inkılaplar yani yenilikler gereklidir. herşeyin çok hızlı ilerlediğini ve zamana direnemediğinin farkındaymış. muasır, çağa ayak uydurabilen medeniyet seviyesinin üstüne çıkmayı o yüzden istemiş. “milli kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracağız…” -mustafa kemal atatürk yapamadık o ayrı konu... her ne kadar çabalarsa çabalasın. yüz tane atatürk daha gelsin. biz atatürk'ün bize verdiği değerlere sahip çıkmadıkça onca emeğin hepsi boşa gidiyor demektir.
 8. 3
  +
  -entiri.verilen_downvote
  "memleket dayanışma isteyen bir birliğe muhtaçtır. alelâde politikacılıkla milleti parçalamak, hıyanettir." - 1925 kaynak; atatürk'ün s.d. ii, s. 224
 9. 11
  +
  -entiri.verilen_downvote
  saygı olsun bu çelik atlıların gök tuğuna, tuğu kaldırmış olan orduların başbuğuna.
  1+++ - mavinarsist 10.01.2017 08:33:32 |#2905614
  0++++ - shevchenkoyu dondurmeyin 10.01.2017 08:37:22 |#2905972
 10. 9
  +
  -entiri.verilen_downvote
  diye yazılır. ecdadımızın yegane başkomutanı diye okunur.
 11. 3
  +
  -entiri.verilen_downvote
  birey olamamış, düşünmemiş, düşünmeyi kendi kararlarını alabilmeyi yasak, günah bilmişlerin eleştirmek için kendilerini yerden yere attıkları büyük insan, ulu önder.
 12. 2
  +
  -entiri.verilen_downvote
  bir şeyler yazarak değil bir destan yazılsa da anlatılamayacak yüce kişilik
 13. 0
  +
  -entiri.verilen_downvote
  ah atam neredesin diye hakırma isteği doğuran entiri. ah o güzel insanlar atlarına binip gittiler... özledik atam adaleti askere polise bayraga dine sana saygiyi ozledik. çıkıp gelsen de tekrardan gerçek bir türkiye olabilsek. özledim...
 14. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  anlatmaya kalksak kelimeler yetmez.
  0eksi verenlere yetecek çok güzel kelimelerimiz var argoda çok şükür. - mokoko 13.01.2017 16:59:43 |#2963397
 15. 5
  +
  -entiri.verilen_downvote
  tanrı ışık tuta türk'e hangi densiz çata türk'e bütün turan ellerinden selam olsun atatürk'e
 16. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  kalbimi çıkarıp şuraya bırakıyorum, anlatsın 💖
 17. 2
  +
  -entiri.verilen_downvote
  büyük lider.
 18. 3
  +
  -entiri.verilen_downvote
  anadolu halkının kurtarıcısı, lideri ve türkiye cumhuriyetinin kurucusu. halkın, başarısı üzerinden geçindiği, türk tarihinin önemli bireylerinden biri.
 19. 2
  +
  -entiri.verilen_downvote
  ne muazzam bir insan. dünyaya gönderilmiş ince bir detay.
 20. 3
  +
  -entiri.verilen_downvote
  tanıdığım,tanımaya çalıştığım en yüce adam
  2hangi oç eksiledi - highfunctioningsociopath 16.03.2017 21:40:46 |#2685621
 21. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  ne sağdan ne soldan çizdiğin yoldan
 22. 2
  +
  -entiri.verilen_downvote
  sanıldığının aksine türkler'in atası anlamına değil, ataları gibi türk anlamına gelir. mustafa kamâl atatürk'tür nüfus cüzdanındaki resmi adı budur. kamâl, atatürk'ün bizzat seçtiği öztürkçe ismidir, kale anlamına gelir.
  1efendim bilgiler için bir kaynak var mı , kitap ismi dahi olur geçtiği yer neresi merak ettim de. bu zamana kadar bunları duymamıştım ve devamı varsa da okumak isterim. - patatesyalayan 11.04.2017 19:34:32 |#3200753
  0yoo, bilenen anlamıyla verilmiş. - garibaldi 11.04.2017 19:36:56 |#3202133
  0atatürk ismi açısından jean-paul roux'un türklerin tarihi kitabında bu soyadı meselesini açıklıyor. kamâl ismi de vikisözlük'te bile bulunabilir. - öksökö 11.04.2017 19:40:06 |#3202521
  butun yorumlari goster (6)
 23. 6
  +
  -entiri.verilen_downvote
  yine bi şeyler izledim, okudum ve düşündüm, yine yeniden. bi insan bu topraklarda yaşayıp nasıl olur da sevemez, anlayamaz onu, inkılaplarını?? allahıma şükürler olsun ki atama saygı da duyuyorum, seviyorum da anlayabiliyorum da. umarım bi gün onu kavrayamamış insanlara da nasip olur bi gün..
 24. 1
  +
  -entiri.verilen_downvote
  bokunu yiyem ben böyle hükümdarın. müthiş adamdın. her fikri ince detay ve üstün ileri görüşlü oluşundan ibaret, zeka dolu. çok büyük adamsın seni seviyorum atam
 25. 4
  +
  -entiri.verilen_downvote
  adının yanında "vs" ifadesini gördüğüm zamanlarda fevkalade incindiğim kişi. onun değerini anlamak için herhangi biriyle kıyaslama yapmamıza gerek yok. onun değerini anlamak için adının sonuna -izm eki getirerek söylemlerde bulunmamıza da gerek yok. memleketimdeki kışlanın girişinde çok güzel bir cümle yazılı : " vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır." i̇şte bütün mesele bu bence. ömrümün sonuna kadar kendisini anarken adının başına "ulu önder" ifadesini eklemenin haklı gururunu yaşayacağım insan.
/