Başlığı Düzenleyin:


* Eger varolan bir baslik girerseniz, bu basligi ("şehit") ve tum entirilerini oraya tasimis olursunuz.

Başlık Tipini Değiştirin:


* Bir basligi sabitlemeden once o basliga bugun entiri girildigine emin olun. Girilmemisse de siz girin. Sabit basliklar; sol kanatda her zaman ilk sayfada ve yukarlarda, koyu renkli olarak gozukecektir.

Başlığı Silmek İçin Tıklayın:

Başlığı kilitlemek için tıklayın:

Secilen Entirilerle bir sey yap

0 adet entiri secili.

 • 6
  +6
  -0

  öyle kolay olunmaz. hayber savaşı'nda şehit denilen birine hz. muhammed: “hayır, ben onu çaldığı bir hırkadan dolayı cehennemde gördüm. cennete müminlerden başkası giremez" demiştir.

  oysa şehit kelimesi günümüzde herkesin diline pelesenk olmuş. yazık.

 • 3
  +3
  -0

  günümüz şartlarında hükmü değişmiş olmalı bence. ki herkes kendi tarafından ölene şehit der oldu. oysa şehit kavramı, şehadetten gelir. şahitlikten gelir. bu kavram tamamen dinseldir. yani öyle bir siyasi düşünce ya da toprak parçası için de ortaya çıkmamıştır bildiğim kadarıyla. sonradan etkileşimle vatan-millet mevzusunda da şehitlik kavramı kullanılmıştır.

  ilk başta dediğim gibi, dini bir terimdir bu. çıkış kaynağı tamamen dindir.

 • 4
  +5
  -1

  şehitlik kavramı islamiyetten gelir. allah yolunda ölen kişiye denir. şehitlik çok geniş bir kavramdır.
  hangi durumlarda şehit olunur?
  - suda boğularak ölen şehit olur. dünyada bundan daha kötü bir ölüm şekli yokmuş çok kötüymüş.
  - yanarak ölen şehit olur.
  - enkaz altında ölen şehit olur. (deprem sel gibi doğal afetler)
  - baş ağrısı ve karın ağrısı çekerek ölenler şehit olur.
  - akrep ve yılan sokması sonucu ölen kişi şehit olur.
  - cuma gecesi ölenler şehit olur.
  - gurbet ilde ölen şehit olur.
  - ilim yolunda ölen şehit olur.
  -hayvanından düşüp ölen kişi şehit olur

  şehit olmak için de ; musluman olmak şarttır.

  şehit mahşer günü ailesinden yakınlarından 70 kişiye şefaat eder.

  cennetten çıkıp tekrar dünyaya gelmek isteyenler şehit kişilerdir. dünyaya geri dönüp bin defa şehit olmak isterler.

  son olarak da "şehid olmayı yüce allah'tan samimi olarak dileyen kimseyi, allah, rahat yatağında vefat etse bile, şehidlerin derecesine eriştirir"

 • 6
  +7
  -1

  utanıyorum şehidim,
  utanıyorum,
  yemekten,
  içmekten,
  seni annen ağlarken
  gülmekten utanıyorum!
  sanma ki;
  unutuyor,
  unutturuyoruz.
  unutanları barındırmaktan utanıyorum.
  sen;vatan için bizim için şehit olurken,
  seni görmezden gelenlerden utanıyorum...

 • 3
  +3
  -0

  dün vardı paylaşmıştım. bügünde 1 tane var ama insanların sikinde değil umursamaz olduk sikik aşk hikayelerimiz daha çok ilgimizi çekiyor demekki yazık. bu dünyada kendimi bildim bileli en çok şehitler için üzüldüm hep. hele aileleri kaçınız şehit cenazesine gittiniz yada ziyaret ettiniz bir hallerini görseydiniz yüzlerine bakamazdınız. genede ağızlarından tek çıkan vatan sağolsun.

 • 2
  +2
  -0

  "savaş kazanmak amacıyla yapılmaz, aksine savaşın sürekli olması istenir. toplumdaki hiyerarşinin sürmesi ancak yoksulluk ve cehalet temeli üzerinde sağlanabilir. savaş başlatma çabası her zaman için, asıl olarak, toplumu açlığın eşiğinde tutmak için planlanır. savaş, egemen grup tarafından kendi vatandaşlarına karşı yürütülür ve bu savaşın amacı zafer kazanmak değildir. aksine toplumun mevcut yapısını sağlam tutmaktır." george orwell

 • -1
  +0
  -1

  "acı" kelimesinin farklı bir hali.
  --- spoiler ---
  evladınız allah için, din için, vatan için şehit oldu.
  --- spoiler ---
  kameralar karşılığında şov amaçlı kullanıldığıda olur. birisi gelip üstteki cümleyi söylese ne hissedersiniz. ben söyleyim hiç bir sik hissetmem bunu söyleyenide pencereden aşağıya atarım. oradan biri de yavaş bişey yok diyor anasına. bırakıyorum yazmıyorum sokarlar böyle işe

 • 9
  +9
  -0

  iyi bir şey olsaydı her gün bir siyasi olurdu. iyi bir şey olsaydı, her gün bir zengin olurdu. kanmayın bu aldatmacaya. sen git çocuğu ölmüş bir anneye "oğlun şehit oldu, o ölmedi yaşıyor" de, bakalım nasıl senin yedi ceddini konuşa konuşa sikiyor.

  bu tabiri kullanmayın artık. kullanmayın ki insanlar önemli olanın din, dil, ırk ve toprak parçası değil de bir insanın hayatı, yaşama hakkı olduğunu öğrensin.

 • 4
  +4
  -0

  herhangi bir şeyi savunmamak adına bilgim kadarını paylaşmak istiyorum.

  teröristlerle çatışma yaşamadan ( mayın, bombalı saldırı vb ) terör saldırısına kurban giden asker ve polis vatandaşlarımız için "şehit oldu" şeklinde açıklama yapıldı.

  bunun üzerine bu şekilde hayatını sivil vatandaşların aileleri de bizim canımız neden şehit sayılmıyor şeklinde olayı yargıya taşıdılar ve haklı bulundular.

  bu yüzden bu tarz saldırılarda kaybettiğimiz bütün canlarımız şehit olarak adlandırılıyor.

  işin dini boyutunu bilmiyorum, kaybettiğimiz kişilerin şehit sayılıp sayılmayacağını bilmiyorum ve beni zerre kadar da ilgilendirmiyor.

  ben haksız yere hiçbir sebebi yokken orada hayatını kaybeden tüm masum canlar için kendime lanet ediyorum, üzülüyorum. şehit mi değil mi diye şu yazılanları okuyana kadar zerre aklıma gelmemişti.

  şehit demese ? alelade bir şey gibi söyledi..
  şehit dese ? vicdan mastürbasyonu..
  hava alanı içinde mi? hava alanı dışında mı?
  devlet uyudu, mit sinek avladı. abd yine açıklama yaptı..

  e hayatını kaybedenler? bunu sorgulayan var mı? yok. emeği geçen herkese lanet olsun.

  kendi nefretimizde boğulacağız, adına ne derseniz deyin bizi bu boğacak.

  yazıklar olsun.

 • 2
  +2
  -0

  ulan pisi pisine ölen insanlar için kullanılıyor şu terim.
  sen git havaalanının önündeki alanı ana baba gününden farksız yap, otogar gibi havaalanın olsun. sonra adamlar girişin önünde bomba patlatsın ölenlere şehit de. o ölen insanlar için enayi deseler şehitten daha doğru olur. evet ölenler enayi çünkü aq ülkesinde kasksız baretsiz, bomba imhacıların giydiği kıyafetten giymeden geziyorlar.

 • 2
  +2
  -0

  insanların duygularına oynamak için kullanılıyor artık. benim için içi boşaltılmış bir kavram artık. "senin evladın şehit oldu. şimdi çok iyi bir yerde artık." banane ulan, ben yanımda olsun istiyorum sevdiğim insanın. boş beleş yere hayattan kopardılar!

 • 1
  +1
  -0

  3-5 piçin çıkarları ve bunun yalakalarının ihmalleri yüzünden ölenlere şehit denmez. ölümü ve öldürmeyi yüceltmekten başka bi amacı yok şu zamanda.

 • 0
  +0
  -0

  kutsal bir ülkü ve inanç, özellikle yurt için savaşırken ölen kimse.
  kaynak: vikipedi
  edit: tanımdan da anlayabileceğiniz üzere (bkz: devrim şehidi) diye bir şey yoktur, bilin istedim.

 • 1
  +1
  -0

  bir hafta önce kahvede batak oyanadigin adami bir daha goremeyecek konusamayacak olmaktir.
  bugun topraga verdigimiz genc fidandir.sivasiz boyasiz evlerin evlatlaridir.anne babasinin evladimi son kez goreyim istegini patlamada sehit oldugundan dolayi yerine getirememektir.haberlerde kardeşini sayı olarak hemde bi altyazida görmektir.icinden binlerce sey gecerken sadece vatan sagolsun demektir.kardesini toprağa verirken suçlu hissetmektir.nefes filminde dedigi gibi kardesini 15 saniye tvde görmektir.herkese herseye lanet okuma istegidir. :(

 • 0
  +0
  -0

  kaç tane şehit veriyoruz hiç bişey değişmiyor degismezde onlar canlarından oluyor neden çünkü asker çünkü polisler çünkü siviller çünkü bu devleti bölmek için uğraşan insanların korkutma yöntemi bu ama boşuna oluyor ne onlar ölünce bu devleti kurtariyorlar ne de onlar ölünce vatani kaybediyoruz boşu boşuna canlarimiz gidiyor bu nasıl bi kahpelik bu nasıl bi serefsizlik aklım almıyor diycek tek şey var allaha emanet türkiye :-/

 • 2
  +3
  -1

  bu vatan uğruna ölünür evet.
  ne zaman ki, bu vatan uğruna öldürürüm'e geçeriz.
  o gün zafer türk'ündür

 • 1
  +4
  -3

  çok imreniyorum gerçekten. böyle bir rütbeye erişmeyi isterdim..

 • 7
  +7
  -0

  ulan sağolsun vatan, var olsun da zoruma gidiyor be. ciğeri beş para etmez, satılmış köpeklerin memleketlerin ve canlarını korurken şehit oluyorlar ya ulan çok zoruma gidiyor. dağlıca şehitleri vardı, unutursam kalbim kurusun. 16 can. 16 evlat. ne için öldüler? canlarını verdikleri insan musveddeleri sağda solda pkk militanlığı yapsın diye mi? dağdaki komünizmi savunanlar için mi? ne için ulan ne için? havaalanlarını bombalayan itleri destekleyenler, çocuklarını dağa kaçıranları destekleyenler için mi? ulan hiçbiriniz huzurlu uyumayın be. uyku size haram olsun. aldığınız her nefes fitil fitil burnunuzdan gelsin! aldığınız nefes, yediğiniz yemek, içtiğiniz su size haram olsun!

 • 4
  +4
  -0

  şehitler ölmez sözünün söyleniş sebebi kalbimizde yaşadıkları için değil onlara 'öldüklerinin' bildirilmemesidir. şehitlere ağlanmaz. sen şehit veriyorsan bu gece de rahat uyuyorsundur. merak etme bilseydin gittiği yerin güzelliğini dövünmez, şenlenirdin.
  öyle evlatlar yetiştirin, onlar öyle ana babalar olsun ki çocukları şehit düştüğünde gözünden akan yaşlar üzüntüden değil mutluluktan olsun. ve öyle evlatlar yetiştirin ki hiçbirinin bu vatan için cenge giderken bir damla dahi korku düşmesin yüreğine.
  rasûlullah (sav) buyurdular: “cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. sadece şehit, gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister.”

 • 3
  +3
  -0

  hasan kuş (mersin)
  halis koca (adana)
  koray karaca (kırşehir)
  burak akalın (samsun)
  oğuzcan ekiz (hatay)
  enes sarıaslan (gaziantep)
  hamza karaca (giresun)
  hüseyin şahin (samsun)
  serdar ege (eskişehir)
  erdem mut (kırıkkale)
  mehmet i̇lker kahraman (i̇zmir)

  sayıyla değil, isimleriyle anımsanmaları için..
  rabb'im ailelerine, yakınlarına, bize sabır versin.